Başarılı Bir Blog İçin İpuçları

Mart 11, 2020 1

WordPress’e göre her ay yaklaşık 409 milyon kişi 20 milyardan fazla sayfa görüntülüyor. Bunu fırsata çevirmek her bloggerın rüyası.

Bloğunuzun yüksek trafik alması, çok para kazanabileceğiniz anlamına gelir ama bildiğiniz gibi kitle oluşturmak ve trafiği artırmak zaman alır. En başta para kazanmaya değil kitlenizi oluşturmaya odaklanmanızı ve 2020’ye daha profesyonel bir blog yazarı olarak devam etmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızı öneririm:

Bloggerlık Tam Zamanlı Bir İştir!


Bir blog gönderisini hazırlamak için yaklaşık dört saat ayırabilir misiniz? Hafta sonları ve bazı gecelerde yani normal çalışma saatleri dışında bloğunuzla ilgilenebilir misiniz? Başarılı bir blog sahibi olmak özveri ve stratejik planlama gerektirir.

İçerik oluşturmak, arama motorları için optimizasyon çalışmaları yapmak (SEO), digital pazarlama ve hedef kitle ile iletişime geçmek için sosyal medyayı etkin kullanmak, gelişime ve araştırmaya odaklı olmak… Hepsi için yeteri kadar zaman ayırmalı ve okuyucularınıza düzenli olarak kaliteli içerik sunmayı hedeflemelisiniz.

İyi Ekipman


Finansal olarak mümkün olduğunda, blogunuz için bazı profesyonel ekipmanlardan yararlanmanızda yarar var. Kullanışlı bir tema ve işlevsel birkaç eklenti gibi ücretli olsa da servet ödemenizi gerektirmeyen ekipmanlara yatırım yapabilirsiniz.

Tutku


Blog yazmak içinizde kıvılcımlar saçan bir tutkuyla birleşirse, başarı çok uzak olmayacaktır. Özellikle blogdan para kazanmak isteyenler, bloglarını açarken insanlara yardımı dokunabilecek ve gerçekten ilgilendikleri bir konuya odaklansalar iyi olur. Odaklanmak istediğiniz konuyu bulun ve harekete geçin! Blog yazmak kolay değildir ama sizi motive edecek ve sıkı çalışmanızı sağlayacak şey tutkudur!

ÜretmekSık yayınlamak için değil alışkanlık kazanmak için mümkün olduğunca sık yazın, yazma yeteneğinizi geliştirmeniz bloğunuzun kalitesi ile doğru orantılı!

Tutarlılık


Düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamak başarılı olmak isteyen bloggerlar için zorunluluktur çünkü içerik kralsa, tutarlılık kraliçedir ve ülkenizi yani bloğunuzu aslında bunlar yönetir! Okuyucularınızın bloğunuza gelme nedenleri ve başarılı bir bloğun anahtarları bunlardır!

İhtiyaca Cevap Olmak


Ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına ve sorularına hitap edebilen, ilginç, yararlı, bilgilendirici içeriklere odaklanmalısınız. Ancak bu şekilde bloğunuza işlevsellik katabilirsiniz.

Özen


Kaynaklara doğru bir şekilde atıf yaptığınızdan (referanslar) ve dilbilgisi – imla kurallarını göz ardı etmediğinizden emin olun. Yayınlamadan önce, yazılarınızı tekrar tekrar okuyun ve bu çabaların değerli bir yatırım olduğunu unutmayın.

Hakkımda Sayfası


Okuyucularınıza; sizi tanımalarına, amacınızı ve sitenizde neler bulabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olacak eğlenceli bir “hakkımda” sayfasını çok görmeyin.

Tasarım


Akıllı tasarım, okuyucunuzu tekrar ziyaret etmeye ikna edecek, kullanıcı dostu ve sadedir. Rahatsızlık vermeyen reklamlara ve hızlı yüklenen sayfalara sahip olmaya çalışın.

Mobil Uyum


İnternet kullanıcılarının % 80’i akıllı telefona sahip olduğundan okuyucuların blogunuza bir mobil cihazdan erişme olasılıkları çok yüksek. Telefonlar için duyarlı, basit ve minimal bir tema bulmalısınız.

E-posta Aboneliği


E-postaların blog başarısında önemli bir rol oynadığını biliyor musunuz? İnsanlar için güçlü bir alışkanlık olan e-postaları kontrol etmek; bloğunuza hatırı sayılır trafik getirebilir. Sıkmadan, düzenli olarak, kitlenizi yayınlarınız hakkında bilgilendirin ve okuyucularınızla kalıcı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilecek e-posta aboneliğini küçümsemeyin.

Orijinallik


Trafiğiniz arttıkça geliriniz de artar. Blog ile para kazanmak istiyorsanız, önceliğiniz içeriğinize göz kulak olmak, kopyadan uzak durmak olmalı! Yazılarınızın özgün olması için uğraşın. Araştırmalara ayırdığınız saatler, sitenize koşan ziyaretçiler olarak size dönecek!
Kaliteli bir bloğa sahip olduğunuzda kendi dokunuşunuzu katmak için harcadığınız ekstra çaba ödülsüz kalmayacak!

Sosyal Medya


Sosyal medya platformları; sitenizi pazarlamanız ve okuyucularınızla etkileşime girmeniz, onları anlamanız için en değerli takım oyuncularınızdan. Aynı zamanda e-postadan sonra müşterileri etkilemek ve elde tutmak için en verimli dijital pazarlama taktiği!

Site Analizi


Sayılar, raporlar, analizler önemli ama takıntı haline getirmek yerine bloğunuzu, yazılarınızı daha yararlı hale getirmenizi öneririm. İçeriğinize odaklanın, istatistiklerdeki dalgalanmaları abartmayın. İnsanlar sayı değil!