Başarılı Bir Blog İçin İpuçları

Başarılı Bir Blog İçin İpuçları

Mart 11, 2020 1

WordPress’e göre her ay yaklaşık 409 milyon kişi 20 milyardan fazla sayfa görüntülüyor. Bunu fırsata çevirmek her bloggerın rüyası.

Bloğunuzun yüksek trafik alması, çok para kazanabileceğiniz anlamına gelir ama bildiğiniz gibi kitle oluşturmak ve trafiği artırmak zaman alır. En başta para kazanmaya değil kitlenizi oluşturmaya odaklanmanızı ve 2020’ye daha profesyonel bir blog yazarı olarak devam etmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanızı öneririm:

Bloğunuz Ne Hakkında?


Başarılı bir bloğunuzun olmasını istiyorsanız kolay trafik çekebilecek ve belirli bir kitleye hitap eden bir konuya / nişe odaklanmanız gerek.

Bloğunuzu çok geniş olmayan bir niş içinde tutmak, Google’ın sitenizi, konuyla ilgili bir otorite olarak kabul etmesine ve size daha fazla ziyaretçi göndermesine yardımcı olur.

Tutku


Blog yazmak içinizde kıvılcımlar saçan bir tutkuyla birleşirse, başarı sizden uzak kalamaz. Eğer bloğunuz için yazılar hazırlarken heyecan duymuyorsanız, başkaları da duymaz! Özellikle blogdan para kazanmak isteyenler, bloglarının konusunu belirlerken gerçekten ilgilendikleri bir konuya odaklansalar iyi olur. Blog yazmak kolay değildir ama sizi motive edecek ve sıkı çalışmanızı sağlayacak şey tutkudur!

Ücretsiz Blog Doğru Adım mı?


Tanıdığınız hangi ünlü, başarılı blog yazarı kendi alan adı yerine blogadı.blogspot.com gibi ücretsiz bir blog sitesi kullanıyor? Kaçı? İşin aslı ücretsiz blog platformları aşağıdaki gibi bazı sınırlamalara sahip:

  • Bu platformlarla bloğunuzun akılda kalıcı ve kısa bir adresi olamaz. Uzun, hatırlaması zor, ücretsiz platformlara ait bir adres de profesyonel ve güvenilir bir izlenim yaratamaz.
  • Ücretsiz blog oluşturmanızı sağlayan platformlar; bloğunuzu herhangi bir nedenle kapatabilirler. Web siteniz ve içeriğiniz tamamen sizin kontrolünüzde olmaz.
  • Bazıları dilediğiniz gibi reklam almanızı sınırlayabilir, bu da bloğunuzdan para kazanmayı zorlaştırabilir.

İlk günden itibaren kendi alan adınızla yayın yapan bir bloğunuzun olması ve kaliteli bir hosting firmasının sunucularında barınması; sizce de yerini, donanımı bilmediğiniz sunuculara sırf ücretsiz diye içeriğinizi teslim etmenizden çok daha mantıklı değil mi? Ayda 15-20 TL’lik hosting ücreti ödememek, bu tip riskleri almaya değer mi?

Kendi belirlediğiniz adrese sahip, kendi seçtiğiniz bir hosting firmasında barındıracağınız bir blog için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek isterseniz, en kısa cevapları Blog Nasıl Açılır? yazımda bulabilirsiniz.

Bloggerlık Tam Zamanlı Bir İştir!


Bir blog gönderisini hazırlamak için yaklaşık dört saat ayırabilir misiniz? Hafta sonları ve bazı gecelerde yani normal çalışma saatleri dışında bloğunuzla ilgilenebilir misiniz? Başarılı bir blog sahibi olmak özveri ve stratejik planlama gerektirir.

İçerik oluşturmak, arama motorları için optimizasyon çalışmaları yapmak (SEO), digital pazarlama ve hedef kitle ile iletişime geçmek için sosyal medyayı etkin kullanmak, gelişime ve araştırmaya odaklı olmak… Hepsi için yeteri kadar zaman ayırmalı ve okuyucularınıza düzenli olarak kaliteli içerik sunmayı hedeflemelisiniz.

Planlama


Yayınlarınızı bir takvime göre hazırlayarak bir plana bağlı kalmanızı öneririm Her ay hangi konularda yazılar hazırlayacağınız, olası başlık ve hedeflenecek anahtar kelimeler hatta yararlanabileceğiniz kaynakları planlamış olursanız, daha odaklı, daha hızlı ve verimli olursunuz.


İyi Ekipman


Finansal olarak mümkün olduğunda, blogunuz için bazı profesyonel ekipmanlardan yararlanmanızda yarar var. Kullanışlı bir tema ve işlevsel birkaç eklenti gibi ücretli olsa da servet ödemenizi gerektirmeyen ekipmanlara yatırım yapabilirsiniz.

Yazı Yazmak


Sık yayınlamak için değil alışkanlık kazanmak için mümkün olduğunca sık yazın. Unutmayın; yazma yeteneğinizi geliştirmeniz bloğunuzun kalitesi ile doğru orantılı! Dilbilginizi, kelime bilginizi ve genel yazma tarzınızı geliştirmenin yollarını arayın. Blog Yazısı Nasıl Yazılır? adlı yazımda yazma yeteneğinizi güçlendirecek ip uçlarından söz etmiştim. Hazırladığınız her yazıyı oradaki kriterlere göre değerlendirmeniz işinize yarayacaktır.


Tutarlılık


Düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamak başarılı olmak isteyen bloggerlar için zorunluluktur.

Düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamak başarılı olmak isteyen bloggerlar için zorunluluktur çünkü içerik kralsa, tutarlılık kraliçedir ve ülkenizi yani bloğunuzu aslında bunlar yönetir!


Okuyucuların sindirebileceği bol miktarda içeriğe sahip bir bloğunuzun olmaması, henüz yolun başındayken cesaret kırıcı olabilir. Bunun sizi durdurmasına izin vermeyin. Yazılarınızın şu anda okunmuyor olması hep böyle olacağı anlamına gelmez. Bol bol araştırmaya ve kültürel olarak beslendiğiniz kaynakları çeşitlendirmeye devam edin.

Okuyucularınızın aradıklarını bulabileceği kaliteli içeriği düzenli olarak bloğunuza eklemeye çalışın, trafiğinizin de tutarlı olarak artması buna bağlı. Yazılarınızı yayına alma işlemini her gün sabah saat 9’dan önce ya da günde iki kez gibi belirli periyotlara oturtmaya çalışmanızı öneririm.


İhtiyaca Cevap Olmak


Kitlenizle alakalı ve kitlenize faydalı olacak içerikler sunamazsanız, okuyucular blogunuzu ziyaret etmekten vazgeçer.

Ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına ve sorularına hitap edebilen, ilginç, yararlı, bilgilendirici içeriklere odaklanmalısınız. Ancak bu şekilde bloğunuza işlevsellik katabilirsiniz. Bu nedenle hedef kitlenizi anlamak zorundasınız. İlgi alanları, karşılaşabilecekleri sorunlar ve ilginç bulacakları konulara yönelin, bunları sosyal medya hesaplarınız ve bloğunuza yapılan yorumlardan ve rakip sitelerden anlayabilirsiniz.

Özen


Kaynaklara doğru bir şekilde atıf yaptığınızdan (referanslar) ve dilbilgisi – imla kurallarını göz ardı etmediğinizden emin olun. Yayınlamadan önce, yazılarınızı tekrar tekrar okuyun ve bu çabaların değerli bir yatırım olduğunu unutmayın.

Hakkımda Sayfası


Okuyucularınıza; sizi tanımalarına, amacınızı ve sitenizde neler bulabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olacak eğlenceli bir “hakkımda” sayfasını çok görmeyin.

Hakkımda sayfası ve iletişim bilgilerinizi eklemek, sitenizin hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarının gözünde güvenilir olmasını sağlar.

Tasarım


Akıllı tasarım, okuyucunuzu tekrar ziyaret etmeye ikna edecek, kullanıcı dostu ve sadedir. Rahatsızlık vermeyen reklamlara ve hızlı yüklenen sayfalara sahip olmaya çalışın.

İnternet kullanıcılarının % 80’i akıllı telefonlarından web sitelerini ziyaret ediyor. Okuyucuların blogunuza bir mobil cihazdan erişme olasılıkları çok yüksek. Telefonlar için duyarlı, basit ve minimal bir tema kullanın. Yazılarınızın akıllı telefonunuzdan nasıl göründüğünü kontrol edin.

Çok fazla metin içeren ve sanatsal dokunuşlardan uzak blog gönderileri de ziyaretçiler için pek davetkar değildir. Fotoğraflar yazılarınızı güçlendirir. Bazen, güçlü bir görsel hikayeyi özetleyebilir. Bu nedenle bloğunuzun keyifle takip edilmesi için kullandığınız görselleri seçerken sıradanlıktan uzak durun.

E-posta Aboneliği


E-postaların blog başarısında önemli bir rol oynadığını biliyor musunuz? İnsanlar için güçlü bir alışkanlık olan e-postaları kontrol etmek; bloğunuza hatırı sayılır trafik getirebilir. Sıkmadan, düzenli olarak, kitlenizi yayınlarınız hakkında bilgilendirin ve okuyucularınızla kalıcı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilecek e-posta aboneliğini küçümsemeyin.

Orijinallik


Trafiğiniz arttıkça geliriniz de artar. Blog ile para kazanmak istiyorsanız, önceliğiniz içeriğinize göz kulak olmak, kopyadan uzak durmak olmalı! Kaliteli bir bloğa sahip olduğunuzda kendi dokunuşunuzu katmak için harcadığınız ekstra çaba ödülsüz kalmaz. Hazırladığınız her konu için en güncel bilgileri tarayın ve yabancı kaynaklara göz atın. Araştırmalara ayırdığınız saatler, sitenize koşan ziyaretçiler olarak size dönecek, bana inanın!

Yazılarınızın özgün olması için uğraşırken bloğunuzdaki bir gönderinin tüm içeriğini kendi başınıza oluşturmanız gerekmediğini de ekleyeyim: Dış kaynaklardaki değerli içeriklere link vererek okuyucularınızı güzel tanımların ya çarpıcı örneklerin yer aldığı sitelere yönlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili YouTube videoları da paylaşabilirsiniz.

Yazılarınızda kendinizden başka kimse olmaya çalışmayın. Gerçekten inanmadığınız büyük söz ve fikirleri kullanarak insanları etkilemeniz gereksiz. Size güvenen bir kitle oluşturmanız önemli.

Gerçek hayatınızdan kesitler paylaşmak blog aleminin şanındandır. Okuyucular başlangıçta içeriğinizi okumak için sitenizi ziyaret ederken, zamanla kendi hakkınızda anlattıklarınızdan daha fazlasını öğrenmek için sitenizi gelmeye başlayabilir.

Etkileşim


Sosyal medya platformları; sitenizi pazarlamanız ve okuyucularınızla etkileşime girmeniz, onları anlamanız, etkilemeniz ve elde tutmanız için en değerli takım oyuncularınızdan.

Bloğunuzdan ve sosyal medya hesaplarınızdan aldığınız yorumlar, sadece okuyucularınızın fikirlerini, duygularını anlamanızı ve sorularına cevap verip beğenilerine teşekkür etmenizi sağlamaz. Bunları yaptığınızda karşılarında onlarla iletişime geçmeyi değerli bulan biri olduğunu da gösterir. Samimiyetiniz, yorumları cevaplayarak faydalı olmaya çalışmanız ziyaretçilerinizi etkiler.

Her bir yoruma yanıt vermeniz elbette ki gerekmez ancak açıklık getirmeniz gereken sorular varsa mutlaka zaman ayırın.

Olumsuz yorumlara ve eleştirilere maruz kalmak, blog yazarı olarak alışmanız gereken şeylerden biri. Misilleme yapmayın. Aldığınız olumsuz yorumlar, doğru yolda olduğunuz anlamına da gelebilir.

Pazarlama ve SEO


Bulduğunuz her fırsatta bloğunuzu pazarlamak, onu hazırlarken sıkı çalışmayı önemsemeniz kadar gerekli. Gazete ve dergilerin konuk sütunlarındaki yazılarınızdan bloğunuzdaki bir yazıya link vermeyi, seminerlerde konuşmanızın başında ve sonunda bloğunuzdan bahsetmeyi deneyin. Böyle imkanlarınız yoksa Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformları üzerinden takipçilerinize yeni blog yazılarınızı duyurmayı, güncel kaldığınızı vurgulamayı unutmayın.

Çoğu internet kullanıcısı, web sitelerini ve blogları Google gibi arama motorları sayesinde keşfeder, bloğunuzun arama motorları tarafından fark edilebilir olması için dijital pazarlamanın temel taşı olan SEO’ya dair bir takım çalışmalar yapmak zorundasınız. SEO; arama motorlarının sitenizi üst sıralarda listelemesi için başvurabileceğiniz taktiklerdir.

Sitenizin hızı, SSL sertifikasına sahip olması, içeriğinizin kalitesi, anahtar kelimelerin sayısı ve doğru yerlerde kullanılması, dış linkler gibi çok sayıda kriter arama motorlarının sıralamalarını etkiler.

SEO çalışmalarının dikkat etmeniz gereken çok sayıda detaylarla dolu bir alan olduğunu ve bloğunuzun başarısı için içerik kadar fark yaratma potansiyeli taşıdığını bilmelisiniz.

SEO çalışmaları bir anda uygulayıp bitmeyen, zaman alan, uyguladığınız taktiklerin etkilerini sabırla ve periyodik olarak takip etmeniz gereken, trafiğinizdeki düşüşlere göre aksiyon almanızı sağlayan çalışmalardır. Başlangıçta SEO eklentileri kullanmanızı, bu konuda araştırmalar yapmanızı, bloğunuz büyüdükçe SEO uzmanlarından yardım almanızı öneririm.

Sayılar, raporlar, analizler elbette önemli ama takıntı haline getirmek yerine bloğunuzu, yazılarınızı daha yararlı hale getirmeye çalışın. İçeriğinize odaklanın, istatistiklerdeki dalgalanmaları abartmayın. Unutmayın insanlar sayı değil! Duyguları ve fikirleri var, onlara faydalı olmanız, ilham vermeniz Dünya’ya değer katmanız demek.