Blog Açarken Bilmeniz Gereken 4 Kural


Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir blog sayfası oluştururken bilinmesi gereken bazı kuralları vardır. Bu kurallar web sitesinin yapısını oluşturmakla birlikte, bu web sitesini değerli kılınabilmesi için yapılmış çalışmalardır. Vereceğim örnekleri web sitelerimde dikkat ettiğim unsurlara göre sıralıyorum. Daha öncesinde tecrübe edindiğim bu kurallar ile şu anda web sitelerim daha ön plana çıkabiliyorlar. Tasarımsal açıdan kullanıcıyı etkilemek web sitesinde daha fazla yazıyı gezmesini sağlamaya yarıyor. Buda google’nin dikkat ettiği “Okuma süresi” zamanlamasına girerek gözdelerin arasına girebiliyoruz. Google üzerinde sadece yukarılara değil insanlar tarafından önerilen siteler haline gelmek, çok daha fazla hit kazandıracaktır.

Bunun öncesinde blog nasıl açılır adlı yazımı okumadıysanız inceleyip daha sonrasında bu kurallara göre web sitenizi dizayn ederek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Haydi o zaman blog açarken bilmeniz 4 kuralı sıralayalım.

Web Site Tasarımı Önemli

Doğru Tasarım Etkili Kullanıcı Demektir

Web sitenizi kurarken kullanacağınız tasarımı doğru seçmeniz, web sitesine giren ziyaretçiler için gezinmeye olanak tanıyacaktır. Hoş ve sade bir tasarım her zaman kendini okutmaya ve diğer konularada gezdirmeye zorlar. Bunu ben web sitelerimde deneyerek ziyaretçilerinin kaldığı ortalama süreye bakarak söyleyebiliyorum. Çok karışık bir web sitesine ziyaretçi girdiğinde sadece ilgisini çeken içeriğine bakıyor ve çıkıyordu ama sadece ve başlıklarında özenilmiş, görselleri özenle yapılmış bir web sitesinde ziyaretçiler başlıkları okuyup hareket ettikleri için içerikler daha ön plana çıkıyordu.

Tasarımı ile ön plana çıkarılmış bir web sitesi sadece ziyaretçiler tarafından değil Google tarafından da ilgi odağı olacaktır. Google, web sitelerinde kolay gezinme olanağı sağlanmasına özen göstermekte, yani burada web sitesine giren ziyaretçilere kolay bir gezinme imkanı sağlanmasını talep etmekte.

Özgün İçerikler

İçeriklerinizi Özgün Bir Şekilde Hazırlayın

Google, özgün makaleler ile hazırlanmış ve tasarımı ile kolay bir gezinme imkanı sağlayan web sitelerini daha ön plana koyuyor. Algoritma değişikliklerinden sonra Google bu konuda oldukça sağlıklı çalışmalar yapıyor. %100 kopya içerik olmasa bile %50 %40 olan web sitelerini daha öncesinde ilk sıralara kadar çıkarabiliyordu, tabi bunda en büyük etken tasarımdı. Algoritma değişikliğinden sonra bu içerikler tamamen kontrol ediliyor ve kopya içerik var ise Google buna dikkat edip uygun olduğu sıralamaya çıkarıyor. Özgün içerik hazırlamanız web sitenizin daha ön plana çıkmasını ve bu web sitesinden kolayca para kazanmanızı sağlayabilir.

Sosyal Medyanın Etkisi

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Bir web sitesinin ihtiyaç duyduğu kaynaklardan biri olan sosyal medya, web sitenize ziyaretçileri çekmenin en kolay adreslerinden biri olabilir. Bir çok sosyal platform bulunmakta. Bunlar facebook,twitter,pinterest,linkedin,instagram gibi bir çok uygulama mevcut. Bu uygulamalarda aktif bir hesabınızın olduğunu düşünürsek, burada web sitenizde ki yazıları paylaşmanız hem google tarafında etkisini gösterecek hemde sosyal medyadaki etki sayesinde ziyaretçi kazanmış olacaksınız.

Sosyal medyayı etkin kullanmak web sitesini sosyal mecralarda yükseltmek ve google tarafında olumlu yönde artışlar görebilirsiniz. Sosyal medya çok basit bir yönerge olsada web sitelerinin en çok kullandığı “ Sosyal İmleme ” olarak adlandırılan bu uygulama, web sitelerinde yarattığı etki paha biçilemez durumdadır. Bundan dolayı web sitenizin bir sosyal medya kaynağı olması her zaman 1 adım öne geçmenizi sağlayacaktır.

Web Site Hızı Önemli

Hız Senin Dostun, Onu Zirveye Taşımalısın

Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız web sitenize giren ziyaretçileri yazıları okumaları için hızlı bir web sitesi sağlamanız gerekecektir. Google son araştırmalarına göre ziyaretçiler 3 saniyeden fazla bekleyen web sitelerini kapatıyor ve girmiyorlar. Bunu göz önünde bulundurarak web sitelerinizi daha ön plana çıkarmak için optimizasyonlarınızı doğru ve etkili bir şekilde yaptırmanız oldukça önemli bir etkendir. Burada web site tasarımınıda doğru seçmeniz önem taşıyacaktır. Yanlış ve karışık kodlanmış bir blog teması, ne kadar optimizasyon yapsanız daha düzeltemeyeceğiniz kusurlardan biridir. Bunlara dikkat etmeniz ve web sitenize en uygun tasarımları koymanız önemlidir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir