Blog Açmak İsteyenlerin Sık Sorduğu Sorular

Blog Açmak İsteyenlerin Sık Sorduğu Sorular

Mart 9, 2020 0

Hem blogger olmaya yeni niyetlenenlerin hem de daha önce blog açanların işine yarayacağını düşündüğüm bu bölümün, kafanıza takılan tüm soruları yanıtlayacağını umuyorum.

Bir Blog Açmak / Site Kurmak Ne Kadara Mal Olur?

Açacağınız sitenin türü, maliyet konusunda belirleyici olsa da kişisel bir blog için domain ve hosting ücretleri için yıllık 100-350 TL civarı ödeme yapmanız gerekebilir.

Açacağınız sitenin türü, maliyet konusunda belirleyici olsa da kişisel bir blog için domain ve hosting ücretleri için yıllık 100-350 TL civarı ödeme yapmanız gerekebilir.İşletmenizin web sitesi; disk alanı ve e-posta adedi gibi ihtiyaçlarınıza göre yıllık 250 – 1000 TL arası maliyete sahip olabilir.

Hosting paketi satın almadan önce, seçtiğiniz hosting firmasının satış temsilcileri ile görüşüp hangi paketin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu sorabilirsiniz.

Başlangıç için uygun fiyatlı paketlerden başlayıp, sitenizin ya da bloğunuzun trafiği arttıkça üst paketlere geçmeniz daha tasarruflu olur.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Ücretsiz blog açmak istiyorsanız domain ve hosting için ödeme yapmak istemeyenler için iyi bir alternatif gibi görünebilir. Başlangıç için Blogger, Wix, WordPress gibi siteleri ücretsiz blog açma amacıyla kullanabilirsiniz. Ancak bu durum bazı kısıtlamaları da beraberinde getirecektir.

En büyük sıkıntılardan biri ücretsiz bloğunuzun adresinin http://blogunuzunadi.wordpress.com ya da http://kullanıcıadiniz.wixsite.com/bloğunuzunadı gibi akılda kalması kolay olmayan, uzun site adresleri şeklinde görünmesi. Bu bloğunuzun çok da profesyonel algılanmayacağı anlamına gelir.

En büyük sıkıntılardan biri ücretsiz bloğunuzun adresinin http://blogunuzunadi.wordpress.com ya da http://kullanıcıadiniz.wixsite.com/bloğunuzunadı gibi akılda kalması kolay olmayan, uzun site adresleri şeklinde görünmesi. Bu bloğunuzun çok da profesyonel algılanmayacağı anlamına gelir.


Domain yani alan adı ve hosting ücreti ödemediğiniz için, bloğunuzun içeriği ücretsiz blog açmanızı sağlayan platformların sunucularında depolanır. Bu da siteniz üzerindeki kontrolünüzün daha az olacağı anlamına gelir.

Bu platformlar, sitenizin silme hakkı gibi yetkilere sahip olabilir ve emekleriniz boşa gidebilir.

Blog sahibi olmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri olan ücretsiz blog açmak para kazandırır mı? sorusu da aslında bu cevaplarla açıklığa kavuşmuş oluyor.

Blogdan Satış Yapabilir miyim?

Online satış yapmak için blog açmak istiyorsanız, Blog Nasıl Açılır? yazımdaki adımları izleyip bir WordPress sitesi kurabilir ve WooCommerce eklentisini yükleyerek, sitenizi online mağazaya çevirebilirsiniz.

Yes:) Online satış yapmak için blog açmak istiyorsanız, Blog Nasıl Açılır? yazımdaki adımları izleyip bir WordPress sitesi kurabilir ve WooCommerce eklentisini yükleyerek, sitenizi online mağazaya çevirebilirsiniz.Hangi Konuda Blog Açmalıyım?

Bloğunuza çok sayıda ziyaretçi çekmek ve bloğunuzdan para kazanmak istiyorsanız; popüler bir blog fikri bulmanız ve bloğunuzu bu konu etrafında şekillendirmeniz mantıklı olacaktır.

Bloğunuza çok sayıda ziyaretçi çekmek ve bloğunuzdan para kazanmak istiyorsanız; popüler bir blog fikri bulmanız ve bloğunuzu bu konu etrafında şekillendirmeniz mantıklı olacaktır.


Çok iyi bildiğiniz, hakkında sıkılmadan yazılar yazabileceğiniz bir blog fikri seçebilirsiniz. Vaktiniz ve araştırma hevesiniz çoksa, fazla bilgi sahibi olmadığınız trend bir konuya dair bir blog da açabilirsiniz. Her halükarda yazılarınızın özgün, kaliteli ve iyi araştırılmış olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bloğunuzun / web sitenizin Google’da üst sıralarda görünmesinin sırlarından biri budur.

2020 trendleri ve eğilimlerini göz önünde bulundurarak hazırladığım Trafik Çeken Blog Fikirleri adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Bir blogdan / web sitesinden para kazanmak, kaliteli ve özgün içerik hazırlamak için ayırdığınız saatlerle, hedef kitlenizi iyi tanımanızla, sosyal medyayı iyi kullanmanızla, etkin pazarlama stratejileriyle, SEO çalışmalarınızla doğru orantılıdır.

Bir blogdan / web sitesinden para kazanmak, kaliteli ve özgün içerik hazırlamak için ayırdığınız saatlerle, hedef kitlenizi iyi tanımanızla, sosyal medyayı iyi kullanmanızla, etkin pazarlama stratejileriyle, SEO çalışmalarınızla doğru orantılıdır.


Tüm bunlar sitenizin başarısına, trafiğinin artmasına yansır ve bu da sitenizin reklam kazancının artmasına neden olur.

Bloğunuzu işiniz gibi benimsemenizi, trendleri takip etmenizi ve araştırmalarınızla güncelliğinizi korumanızı tavsiye ederim.

Bloğumun Trafiğini Nasıl Artırabilirim?

Düzenli, kaliteli, SEO odaklı içerik oluşturarak, soyal medyayı etkin kullanarak, Google Ads (Adwords), Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda, tıklama ve gösterim karşılığında ücretlendirilen reklamlar vererek organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

Düzenli, kaliteli, SEO odaklı içerik oluşturarak, soyal medyayı etkin kullanarak, Google Ads (Adwords), Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda, tıklama ve gösterim karşılığında ücretlendirilen reklamlar vererek organik trafiğinizi artırabilirsiniz.Başarılı Bir Blog İçin İpuçları
adlı yazımda trafiğinizin artmasını etkileyecek kriterlerden bahsettim, dilerseniz göz atabilirsiniz.

Forum Bölümü Bulunan Bir Bloğu Nasıl Açabilirim?

Blog Nasıl Açılır? yazımdaki adımları izleyip bir WordPress sitesi kurabilir ve sitenize bbPress eklentisi ile forum bölümü ekleyebilirsiniz.

Domain Nedir?


Web sitelerine girmek için adres çubuğuna yazdığımız siteadı.com şeklindeki adreslere domain yani alan adı denir.

Web sitelerine girmek için adres çubuğuna yazdığımız siteadı.com şeklindeki adreslere domain yani alan adı denir.Bir blog açarken, bloğunuza koymak istediğiniz isimden oluşan domain ya da alan adını bir hosting firmasına tescil ettirerek, yıllık belirli ücret karşılığı kullanım hakkını almış olursunuz.

Domain aynı zamanda bloğunuza koyduğunuz isim! Bloğuma nasıl isim koyacağım? diyorsanız çok işine yarayacak bir yazım var: Blog İsmi Nasıl Seçilir? mutlaka okuyun!

Hosting Nedir?

Web sitenizin ya da bloğunuzun internette yayınlanabilmesi için gereken dijital alt yapıya hosting diyebiliriz: Bu alt yapı sayesinde bloğunuzdaki tüm yazılar, resimler, videolar, tasarımınıza dair dosyalar yani bloğunuzun her şeyinin depolanması ve Dünya’nın bir ucundaki ziyaretçilerin sitenizi görüntüleyebilmesi sağlanır.

Bir hosting firmasından hosting paketi satın aldığınızda, bir ya da iki yıl gibi bir periyotla sitenizin yayınlanması ve içeriğinin depolanması için hosting firmasının sahip olduğu sunucularda dijital bir alan kiralamış olursunuz.

Bloğumun Tasarımını Nasıl Değiştirebilirim?

WordPress ile oluşturulan site ve blogların tasarımı için temalar kullanılır. WordPress kurulumunu yaptıktan sonra siteniz varsayılan WordPress teması ile görünür.

Binlerce ücretsiz ya da ücretli WordPress temasını kullanıcı panelinden Görünüm > Temalar sekmelerine tıklayıp Yeni Ekle butonu ile inceleyebilir ve kurup etkinleştirerek bloğunuzun tasarımını değiştirebilirsiniz.

Blog tasarımı nasıl yapılır?
Bloğunuza tema seçerken, bir temanın sayfalarınızın hızlı yüklenmesinde etkili olabileceğini unutmayın.

Temanızı yükledikten sonra, Görünüm menüsü altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak sayfanızdaki renk, başlık, kenar çubuğu, menü gibi ögeler için dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bloğunuzun tasarımını nasıl değiştireceğinizi detaylarıyla anlatan ve tema seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara yer verdiğim Blog Tasarımı Nasıl Yapılır? adlı yazımı okumanızı öneririm.

Neden Blog Açmalıyım?


Çoğu insan için blog açmak gelir elde etmenin bir yolu olarak algılansa da kendinizi ifade etmek, düşüncelerinizi, fikirlerinizi paylaşmak, yazdıklarınızla ilgili araştırmalarla gelişmek, yazma ve iletişim becerilerinizi geliştirmek ve okuyucularla etkileşim kurmak için blog açmak hayatınızda bir dönüm noktası olabilir.

Çoğu insan için blog açmak gelir elde etmenin bir yolu olarak algılansa da kendinizi ifade etmek, düşüncelerinizi, fikirlerinizi paylaşmak, yazdıklarınızla ilgili araştırmalarla gelişmek, yazma ve iletişim becerilerinizi geliştirmek ve okuyucularla etkileşim kurmak için blog açmak hayatınızda bir dönüm noktası olabilir.Bir işletme sahibiyseniz blog açmak ya da site kurmak, potansiyel müşterilere markanızı, ürünlerinizi tanıtıp güven verebileceğiniz bir araca dönüşebilir.

Reklam anlaşmalarıyla ya da bloğunuzu satarak para kazanmak için blog açmak da mümkün.

Blog sahibi olmanızı sağlayacak güçlü sebeplere ihtiyacınız varsa Blog Açmak İçin 9 Sebep! adlı yazıma göz atabilirsiniz.

WordPress Bloğuma Nasıl Yazı ve Resim Ekleyeceğim?

WordPress kullanıcı panelinde soldaki menüden Yazılar sekmesini tıklayın. Yeni Ekle’ye tıklayın. Daire içindeki artı işaretine tıklayarak sayfanıza paragraf, resim, tablo ve liste gibi ögeleri ekleyebilir, Ön izleme butonu ile nasıl göründüklerini kontrol edebilirsiniz.