Blog İsmi Nasıl Seçilir?

Mart 12, 2020 0
  • Bloğunuzun adı aynı zamanda adresi de olacağı için mümkün olduğu kadar kısa olmalı.

  • Hatırlaması kolay bir isim bulmaya çalışın. Mizah içermesi de akılda kalıcı olmasını sağlayabilir. Yabancı kelimeleri içeriyorsa ya da uzun ve karışıksa, herkese hitap etmeyecektir.

  • Bloğunuzun, amacınızı ve sektörünüzü tanımlayan anahtar kelimeleri içermesi hızlı tanınmanıza yardımcı olabilir.

  • Rakamlar, tire işareti, harf tekrarı, marka adı içermeyen bir blog ismi seçin.

  • Kapsamlı, gerekiyorsa kısaltılmış, kolay anlaşılır, okunuşu ve yazılışı kolay kelimelerden oluşmasına dikkat edin.

  • Sadece bloğunuzun isminin değil com, net gibi uzantısını seçerken de bilinçli davranmalısınız: En popüler uzantı olan Com, diğer uzantılardan daha köklü, daha itibarlı algılansa da com uzantılı, kısa kelimelerin neredeyse tamamı tescil edilmiş durumda. Bu nedenle ya; bloğunuzun /sitenizin konseptine göre .xyz, .tech, .space, .city, .club, .pizza, .cafe, .blog, .ist, .istanbul gibi yeni nesil uzantıları seçin, ya da aşağıda yazdığım ipuçlarını kullanarak com uzantısı için şansınızı deneyin.

Bloğunuza İsim Koymanızı Kolaylaştıracak İpuçları

Google’a; “Bloğuma ne ismi koysam?“, “Alan Adı Önerileri“, “Domain Fikirleri” ya da “Blog Adı Tavsiyesi” yazanlar! İşte karşınızda işinize çok yarayacağını umduğum, harika blog isimleri bulmanızı sağlayacak ipuçları:

Genel anlamlı bir kelimeyle bloğunuzu özetleyen bir kelimeyi birleştirerek bir blog ismi oluşturabilirsiniz. Dünya, ülke, deniz, kutu, sepet, ev, defter, kitap, yıldız, bulut, hoca, kurs, rüzgar, zaman, pazar, ada gibi kelimelerle satılacak bir ürün grubunu birleştirin; dronerüzgarı, seokitabı, porselendenizi, yüzüksepeti, şarzzamanı, gibi…

Şarkı sözlerinin, atasözlerinin ya da deyimlerin bir kelimesini değiştirin. Hatay’sız kul olmaz, yerlimatı gibi…

Bulunduğunuz ya da memleketiniz olan şehri, köyü ya da ilçeyi isminizle ya da bir anahtar kelimeyle birleştirin; HonazlıAli, Vanüzümü gibi…

Sıfatları kullanın; naylontorba, tahtamasa, uyumayanbitki, maviantilop gibi…

Güç ya da şirinlik sembolü hayvan isimlerini anahtar kelimenizle birleştirin; blogfili, blogkedisi gibi…

Film ya da dizilerin replik ve karakterlerinden esinlenebilirsiniz.

İki kelimeyi birleştirirken ile, ve, -deki, -rken ya da çoğul eki gibi bağlaç ve ekleri kullanın! Damdakipelikan, şehirdekiköylü, morilepembe, vapurgiderken gibi…

İsminiz de bloğunuzun adı olabilir.

Sözlük karıştırın ya da kitap hatta hala bulabiliyorsanız ansiklopedi:) Bir dergideki sıradan bir yazıdan bile mücevher değerinde herkesin bayılacağı kelimeler toplayabilirsiniz!

Bulduğunuz blog isimlerini domain sorgulama araçlarına yazarak daha önce alınmış olup olmadığını kontrol edin. Sosyal medya hesaplarının da daha önce alınmamış olması önemli.