Blog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Blog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mart 11, 2020 0

Blog açmak için gereken domain ve hosting alma işlemlerini ve site oluşturucu olarak önerdiğim WordPress’i kurma adımını geçmiş olmalısınız. O halde bloğunuzun istediğiniz gibi görünmesini sağlayacak temalarla tanışma vakti geldi. Blog tasarımı hakkındaki tüm endişelerinizi 8000’den fazla WordPress temalarından birini seçerek uzaya gönderebilirsiniz.

WordPress temaları; sitenizin başlığı, sloganı, logosu, menüleri ve kenar çubuğu gibi ögelerin düzenlenmesini kolaylaştıran araçlardır. Temalar, bloğunuzda, dilediğiniz değişiklikleri web sitesi tasarımı uzmanı olmadan ve kodlama bilgisi gerekmeden yapmanızı sağlar.

WordPress temalarının en önemli özelliği, her tür konsept için ayrı ayrı tasarlanmış, sadece görünüme değil hızlı yüklenme, SEO, mobil uyum gibi kriterlere göre de hazırlanmış binlerce seçenek sunması!

WordPress’i ilk kez kuran herkesin bloğunda, varsayılan tema yüklüdür ve çoğu blog sahibi ücretli ya da ücretsiz temalar arasında kendi sevdiği temayı kurup bloğunun tasarımını özelleştirmeye başlar.

Tema Nasıl Yüklenir?

WordPress Teması Nasıl Yüklenir?
Bloğunuza yeni bir WordPress teması yüklemek için Başlangıç ekranında soldaki menüden Görünüm sekmesini tıklayın.

 • WordPress kullanıcı panelinde sol menüde bulunan Görünüm sekmesini ve Temalar sekmesini tıklayın.
 • Ekranın üst tarafında Yeni Ekle butonuna tıklayın.

Temalar sayfasında yüklü olan tüm temalarınız listelenir. Yeni bir tema için ekranın üstündeki Yeni Ekle butonunu kullanın.
Temalar sayfasında yüklü olan tüm temalarınız listelenir. Yeni bir tema için ekranın üstündeki Yeni Ekle butonunu kullanın.
 • Kullanmak istediğiniz temayı bulmak için Arama veya Filtre seçeneklerini kullanabilirsiniz. Mouse ile seçtiğiniz bir temanın üzerine geldiğinizde aşağıdaki gibi Kur ve Önizle seçeneklerini görürsünüz.

Temanın nasıl göründüğünü incelemek için Önizleme butonunu, temayı bloğunuza yüklemek için Kur butonunu tıklayın.

Temanın nasıl göründüğünü incelemek için Önizleme butonunu, temayı bloğunuza yüklemek için Kur butonunu tıklayın. • Temanın yüklenmesi birkaç saniye sürecektir. Sonra aşağıdaki gibi Yüklü görünecek. Artık Etkinleştir butonu ile temayı bloğunuz için aktif hale getirebilirsiniz. Yüklediğiniz temayı değiştirmek için aynı adımları baştan uygulayarak yeni bir tema seçebilirsiniz.
Yüklediğiniz bir temayı bloğunuzda kullanmak için etkinleştirmeniz gerek.
Yüklediğiniz bir temayı bloğunuzda kullanmak için etkinleştirmeniz gerek.


Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Temalara ait restoran, cafe, düğün, portfolyo, sağlık, kurumsal, blog, mağaza, otel gibi hazır şablonların sadece metinlerini değiştirerek dakikalar içinde dilediğiniz konseptte bir siteye kavuşabilirsiniz.
Temalara ait restoran, cafe, düğün, portfolyo, sağlık, kurumsal, blog, mağaza, otel gibi hazır şablonların sadece metinlerini değiştirerek dakikalar içinde dilediğiniz konseptte bir siteye kavuşabilirsiniz.Arama motorlarının sitenizi algılaması ve sitenizin hızlı ya da geç yüklenmesini etkileyebildiği için tema seçiminde bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Seçtiğiniz WordPress teması bloğunuzun ya da web sitenizin konseptine uygun olmalı. Bazı temalar her tür siteye hitap edebilmek için demo denen farklı kattegorilerde hazırlanmış şablonlar içerir. Böylece cafe, sağlık, kurumsal, portfolyo, blog, mağaza, otel, düğün gibi hazır şablonların sadece metinlerini değiştirerek dakikalar içinde bir demoyu sitenize uyarlayabilirsiniz.

 • İşlevsel ve basit temalar, blog sahibinin ve okuyucuların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır. Karmaşık tasarımlardan uzak durun.

 • Responsive; duyarlı anlamına gelir. Mobil uyumlu diye çevrilir dilimize. Farklı ekran boyutları ve cihazlarda temanın düzgün görünmesini sağlayan bir özelliktir. İnternet kullanıcılarının %50’si akıllı telefonları ile internette gezindiğinden, bloğunuzda mobil uyumlu bir temanın yüklü olması önemli. Çoğu WordPress temasında bu özellik zaten bulunur ancak yine de kontrol etmek isterseniz sitenizin adresini – URL’sini kopyalayabilir ve Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasına yapıştırabilirsiniz.

Bloğunuzun adresini Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasına yapıştırarak bloğunuzun telefon ekranlarında düzgün görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz.
Bloğunuzun adresini Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasına yapıştırarak bloğunuzun telefon ekranlarında düzgün görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz.


 • Ziyaretçileriniz Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari gibi farklı tarayıcılar (browser) kullanıyor olabilir. Temanız, sizin kullandığınız tarayıcıda mükemmel görünebilir, ancak diğer tarayıcılarda da düzgün görünmesi önemli. Bu nedenle yükleyeceğiniz temanın popüler tarayıcılar ile uyumlu olmasına dikkat edin.

 • WordPress; bloğunuzu hızlandırmanıza, mağazaya çevirmenize ya da bloğunuza iletişim formu eklemenize yarayan binlerce eklentiye sahiptir. Yüklediğiniz temanın, bloğunuzun işlevine uyan, kullanmak istediğiniz popüler eklentilerle uyumlu olduğundan emin olun.

 • Hedef kitleniz farklı ülkelerdeyse WordPress temanızı; çeviri özelliğine sahip çoklu dil desteği bulunan temalardan seçin.

 • Bazı temalara sürükle – bırak mantığıyla çalışan sayfa oluşturucular dahildir. Temanızda bulunmuyorsa bu sayfa oluşturucuları satın alabilirsiniz.

 • Çoğu ücretsiz WordPress teması için temayla ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda destek alma ihtimaliniz yok. Ancak premium denen ücretli temalar, destek alabileceğiniz iletişim seçeneği ve ayrıntılı dökümanlar sunuyor.

 • İyi görünse bile kötü kodlanmış bir tema, bloğunuzun arama motorlarındaki performansını (SEO) etkileyebilir. Bir temanın kaynak kodunu kendi başınıza analiz etmek zor olabileceği için SEO için optimize edilmiş SEO dostu olarak adlandırılan temaları seçmenizi öneririm.
 • Bir WordPress temasının kaliteli olduğunu anlamak için kullanıcıların derecelendirmeleri ve yorumlarının bulunduğu Themeforest gibi sitelere bakabilirsiniz.


Blog tasarımı nasıl yapılır? WordPress temaları nasıl yüklenir? gibi sorulardan yola çıkarak blog sahibi olmanın en eğlenceli diyarlarına adım atmış oldunuz. Artık bloğunuzun stili için farklı temalar yükleyip denemeler yapma vakti!

2020’nin en hızlı e ücretsiz WordPress temalarını arıyorsanız, güncel tutmaya çalıştığım en iyiler listeme göz atmadan karar vermeyin.