Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak

Nisan 14, 2020 0

Blog yazarak para kazanmak sağlam bir okuyucu tabanı oluşturmadan ulaşabileceğiniz bir hedef değil diyerek sizi üzmek istemem ama öyle:) Bloğunuza harcadığınız tüm çabaların kazanca dönüşmesi için Google’ın size güvenmesi gerekir ve bu zaman alır.

Bloğunuzdan para kazanma hayalleri kurmadan önce, en az 6 ay boyunca yüksek kaliteli içerikler üretmeye, sosyal medya hesaplarınızla kapsamlı bir tanıtım rüzgarı estirmeye, bloğunuza bir işletme gözüyle bakmaya ve hızlı büyümesi için kaliteli hosting, premium tema ve eklentiler gibi uygun yatırımlar yapmaya ihtiyacınız var.

Kazanacağınız paranın, pazara sunduğunuz hizmetin kalitesinin bir yan ürünü olduğunu unutmayın!Bu gerçeklere herhangi bir blog yayını hazırlarken, o alanda internetteki en iyi makale olması için uğraşmanız gerektiğini de ekleyeyim. Bu, okuyucunuza verdiğiniz değerin yansıması olarak da algılanacaktır.

Blogunuzun ilk 3-4 ayı boyunca SEO’yu unutun diyen deneyimli bloggerlar çok da haksız değil yani.

Yeri doldurulamaz bir bloğun sahibi olmayı hedefleyin. Niş pazarınızdaki başka hiçbir blogcunun yayınlamadığı içerikleri yayınlamayı akıl etmelisiniz. Yazma ve pazarlama becerilerinizi de sürekli geliştirmeniz gerekir.

Şimdi tüm bunları özümsemiş, çabanızın bu aşamalardan geçmesi gerektiğini benimsemiş olarak aşağıdaki yöntemleri denemenizi öneriyorum:

Google AdSense’ten Para Kazanmak


Google AdSense; ziyaretçilerinizin sitenize yerleştirilen reklamları tıklamasıyla para kazanmanızı sağlayan bir reklam platformu. Sitenizdeki reklamlar tıklandıkça Google’ın size ödeme yapması esasına dayanıyor. Hemen kendim tıklasam diye düşünmeyin, sizin tıklamanız ve tanıdıklarınızı tıklamaya teşvik etmeniz yasak.


Reklam geliri; para kazanma stratejinizin temelini oluştursun istiyorsanız blogunuzun yüksek trafik alıyor olması gerekir. Ancak Google’ın her internet kullanıcısının psikografisini bilme ve bu sayede en alakalı reklamları gösterebilme becerisi ile yüksek trafiğiniz birleşirse; Google AdSense ile anlamlı kazançlar elde edebilirsiniz.Peki ne kadar? Google Adsense ile ne kadar para kazanılır? Hemen açıklayayım: Reklamlardaki tıklama oranı genellikle % 4’tür yani her 100 ziyaretçinin 4’ü reklamları tıklar. Üzülmüş gördüm sizi:) Gerçekler acı… Neyse devam edelim; her tıklama için 0,10 ABD doları alırsanız ve günde 1.000 sayfa görüntülemeye sahipseniz; 40 tıklama ile günde 4 ABD doları gelir elde edersiniz. Tabi bu sadece bir örnek: Tıklama oranı ve tıklama başına kazancınız hangi niş ve kitleyi hedeflediğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Ek olarak blog yayınlarınızı hazırlarken anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetine göz atmanızda yarar var. Yeteri kadar içerik yayınlanmamış bir konuya dair düşük rekabetli, yüksek hacimli anahtar kelimeler bulabilmeniz gerekir. Blog yayınınızda bu anahtar kelimelerini hedeflemeniz, kazancınızı artırır. Bunun için KeywordTool.io gibi araçları kullanabilirsiniz.

ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerden trafik almayı başarabilirseniz, kazançlarınız gelişmekte olan ülkelerden gelen trafikle karşılaştırıldığında daha fazla olabilir.

Nasıl AdSense başvurusu yapacağınızı bilmiyorsanız Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır? yazımı okuyabilirsiniz.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)


Affiliate marketing; son zamanlarda markaların fiziksel ya da dijital ürünlerini tanıtmak ve iyi bir komisyon kazanmak isteyen bloggerların gözdesi.

Elbetteki komisyon, nişinize, iyi yazma ve pazarlama becerinize bağlı olarak değişiyor.

Satış ortaklığı; firmalarla yaptığınız anlaşma gereği ürünler hakkında yazılar hazırlamanız ve bu yazılara markanın istediği ürün linklerini yerleştirmeniz anlamına geliyor. Bu linkler yoluyla sağlanan her satış ve tıklama için belirlenen komisyon da size kalıyor.

Dijital Ürün Satışı


Dijital ürün satışı birkaç aylık çabanızı yıllarca devam edecek pasif gelir türüne dönüştürmenin mükemmel bir yolu.

Kitlenizin karşı karşıya kaldığı sorunları çözebilecek bir yeteneğe sahipseniz ve bloğunuz da bu nişe hizmet ediyorsa hiç durmayın. Ne mi yapacaksınız? E-kitap, mobil uygulama ve online kurslar hazırlayacak ve bunları satacaksınız!

Bloğunuzun trafiği yüksek değilse online kurslarınızı Udemy gibi platformlarda yayınlamaya başlayabilir, zamanla, tanındıkça nişinizle ilgili birbirini besleyen dijital ürünleri, bloğunuzdan satabilirsiniz. Bu bloğunuzun arama motoru sıralamalarında yükselmesine de fayda sağlayacaktır.

Premium Üyelik


Bloğunuzun kitlesine üye olarak premium içeriklere ulaşabilecekleri bir hizmet sunmayı da düşünebilirsiniz. Böylece, üyeleriniz aylık küçük bir ücret karşılığında internette kolayca bulamayacakları harika içeriklere kavuşacaklar. Bunu bir tür online dergi ya da danışmanlık şeklinde de tasarlayabilirsiniz.

Bunun için S2Member, MemberMouse, Memberium gibi WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

New York Times gibi birçok büyük yayın ya da “Satış Ortaklığı” gibi konulardaki deneyimlerini kullanan bazı bloggerlar, bunu zaten yapıyor.

Grafik tasarımla ilgileniyorsanız Design TutsPlus‘u biliyorsunuzdur. Bu site, tasarımla ilgili her şeyi öğrenmek için e-kitaplar, kurslar ve eğitimlerle dolu bir yere nasıl dönüştü sizce? Önce Envato’nun kurucusu Collis Ta’eed tarafından 1200 dolara satın alındı. Sonra siteye yüksek kaliteli reklamlar ve satış ortaklığı anlaşmaları yerleştirildi ve tabii ki öğrenme aşkıyla yanıp tutuşanlar için Photoshop, Illustrator gibi tasarım öğeleri ile ilgili premium üyelik sunulmaya başlandı.

Uzun lafın kısası premium üyelik yeni bir yöntem değil ama etkili ve denemeye değer!

Danışmanlık


Bloğunuza bir danışma formu koyarak yayınladığınız harika içeriklerden etkilenerek size danışmak isteyen kitlenizi müşterilere çevirebilirsiniz.

Tabi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız danışmanlık hizmetini ücretsiz de sunabilirsiniz. O zamanlar insanlar daha istekli olacaktır.

Sponsor Reklamlar


Bloğunuzun büyümeye başlamasıyla, bloğunuzdaki reklam alanlarında ürünlerini tanıtmak isteyen markaların e-postalarını alabilirsiniz. Sosyal medyadaki takipçi sayınıza, bloğunuzun trafiğine ve yorum sayısına güveniyorsanız, ürün sahiplerine sponsorlu reklam isteği için siz de doğrudan ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken “Ürününüzü test ettim ve ayrıntılı bir incelemesini bloğumda yayınlamaya karar verdim” gibi bir e-posta yazarak sponsor arayışına geçebilirsiniz.

Kabul ettiğiniz sponsorlu yayınların nişinizle son derece alakalı olması elbette ki önemli. Bloğunuzla alakası olmayan üründen sponsorlu reklam teklifini kabul etmeniz itibarınıza zarar verebilir.


Ek olarak, bloğunuza iletişim formu, sitenizin trafik çizelgeleri, sosyal medya takipçi sayılarınız, birlikte çalıştığınız sponsorlu iş ortaklarınızın referansları gibi reklam vermek isteyenlerin ilgileneceği bilgileri içeren bir “Reklam vermek ister misiniz?” sayfası eklemenizi de öneririm.

Servis ve Hizmet Sunmak


Dijital olarak pazarlayabileceğiniz bir yeteneğiniz, mesleğiniz ya da ilgi alanınız ve buna dayanan bir bloğunuz var mı? Aşağıdakiler gibi:

  • Blog yönetimi
  • SEO hizmetleri
  • Web tasarım hizmetleri
  • Sosyal medya yönetimi
  • Tıklama Başına Reklam Danışmanlığı
  • Metin yazarlığı

Bu tip paraya dönüştürebileceğiniz yetenekleri bloğunuza ekleyeceğiniz bir “hizmetler” sayfası ve popüler blog yayınlarınızda bahsedeceğiniz birkaç cümle ile pazarlayabilirsiniz.

Bu hizmetleri arayanların Google’a yazacağı anahtar kelimelerle ilgili bazı blog yayınları yayınlamanızda da yarar var.


E-posta Pazarlaması


E-posta pazarlaması için Sendinblue, Constant Contact, MailPoet, MailMunch, Hustle, MailChimp gibi eklentileri kullanabilirsiniz.


Biliyor musunuz bazı blogcuların, blog oluşturmalarının nedeni e-posta listelerine sahip olmak! Yeni bir blog açtıysanız 1. gününden itibaren ziyaretçilerinizi e-posta aboneliği için cesaretlendirmenizi öneririm.

Bunun için, ziyaretçilerinize karşılığında sadece e-mail adreslerini aldığınız, yabancıların lead magnet (kurşun mıknatıs) dediği; e-kitap, ders notu, infografik ya da pdf’ler gibi indirilebilen kaynaklar sunabilirsiniz.

Tabi kurşun mıknatıslarınızın, doğru kitleyi çekmesi önemli!

E-posta pazarlaması; kurşun mıknatıs ile çektiğiniz kitleye, ilgi alanlarını cezbedecek ürünler ve hizmetlerinizle ilgili tanıtım ve kampanya amaçlı mailler göndermenizi sağlar. Bu maillerdeki linklerin tıklanma oranlarını sakın küçümsemeyin, sandığınızdan daha çok yararını göreceksiniz.

Bloğunuzu Satmak


Blogdan para kazanma yöntemi olarak ülkemizde çok popüler olmasa da, yurt dışında web siteleri geliştiren ve 10.000 dolar gibi fiyatlara satabilen insanlar olduğunu biliyor musunuz?

İster sanal alan emlakçılığı deyin, ister blog tüccarlığı eğer etkili bir domaine, kaliteli içeriğe, güçlü backlink’lere sahip ve yüksek takipçi sayısı olan sosyal medya hesapları bulunan bir bloğunuz varsa satın alacak birinin çıkmasını beklemeden, siz de ilgilenebilecek firmalara teklif götürebilirsiniz.