Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Mart 9, 2020 1

Bloğunuzun içeriğini oluştururken yazılarınızı, Google’da üst sıralarda listelenecek şekilde hazırlamanız önemli. Bu nedenle aslında her bloggerın hakim olması gereken bir konu olan Blog Yazısı Nasıl Yazılır? sorusunun yanıtlarını hemen sıralamak istiyorum.

Kaliteli içeriğe sahip bir bloğunuz olmasını önemsiyorsanız;

 • konuyu kapsamlı bir şekilde özetleyebilen,
 • akıcı, sürükleyici bir dille ve doğru yazım kuralları ile yazılmış,
 • iyi araştırılmış,
 • anahtar kelimelere yer veren,
 • çarpıcı istatistikler gibi verilerle ve örneklerle güçlendirilmiş,
 • hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap veren,
 • bilgilendirmeyi ya da eğlendirmeyi amaçlayan,
 • ilgi çekebilecek başlıklara, görsellere ve infografiklere sahip,
 • ilk paragrafta anahtar kelimelerin yer aldığı,
 • kullanışlı alt başlıkların bulunduğu,
 • ilgili linkler – bağlantılar içeren,
 • Yorum yapmak ya da bir ürüne göz atmak gibi harekete geçiren,
 • özgün yazılar hazırlamalısınız.

Ayrıca meta description denen ve yazınız Google’da listelendiğinde, kısaca tanıtımını yapan cümleleri de özenle seçmenizi öneririm.

Yoast SEO gibi eklentiler, WordPress sitenizdeki yazıların alt bölümündeki, Kod Parçacığını Düzenle yazan bir butonla meta description eklemenizi sağlar. Google’da yazınız listelendiğinden başlığın altında görünen cümlelerin ön izlemesini böylece görebilirsiniz.

6 Adımda Blog Yazısı Yazmak

 1. Konu Bulmak

  Her bir blog yazısı için hem bloğunuzun ana temasından sapmayan, hem trafik çekme potansiyeli olan hem de ilginizi çeken bir konu bulmanızı tavsiye ederim.

  Hangi konuda yazacağınıza karar veremiyorsanız, yazınızın Google’da üst sıralarda listelenmesi için, popüler bloglarda çok okunan yazıların hangi konularda olduğuna dair ufak bir araştırma yapın.

  Google Trends’e göz atarak son zamanlarda ülkemizde ve Dünya’da en çok aranılan en güncel konuların hangileri olduğunu anlayabilirsiniz.

  Ahref ya da Semrush gibi sitelerden konuların ülke bazında aranma hacmi, anahtar kelimelerin öğrenme ya da satış amacıyla mı kullanıldığı gibi verilere ulaşabilirsiniz.


 2. Ana Hata Karar Vermek

  Seçtiğiniz konuda Google’da en üst sıralardaki sayfalarda konunun nasıl ele alındığına bakın. Alt başlıklar ve yoğun olarak kullanılan kelimelere göz atın. Yorumlarda belirtilmiş,çok sorulmuş ya da eksik kalmış kafa karışıklığı yaratmış noktalardan bahsediliyor mu inceleyin.


 3. Başlıkların Altını Doldurun

  Fikirleriniz, araştırmalarınız ve deneyimlerinizi kullanarak az önce belirlediğiniz başlıklar için kapsamlı açıklamalar yazın. Yazarken, giriş ve sonuç bölümleri için uygun olabilecek cümleleri ayırıp o bölümlerin altına ekleyin. Tekrar tekrar okuyup paragrafların yerleşimini değiştirmeniz gerekiyor mu, dil bilgisi ve imla hataları var mı, anlam bütünlüğü uygun mu gibi kriterlere göre gerekli düzeltmeleri yapın.


 4. Akıcılık

  Yazınızda kullandığınız fiil kipleri ve hitap tarzının uyumuna dikkat edin. Konuların ilginçliği kadar bu iki kriter de yazılarınızın sürükleyici olmasında etkilidir.


 5. Yazıyı En iyi Haline Ulaştırmak

  İstatistiksel verilerle güçlendirmek, ilgili görsel ve infografikler kullanmak, yakınlarınızdan geri bildirim almak, başlıkları anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak yeniden düşünmek gibi yollarla yazınızı en iyi haline ulaştırmaya çalışın.

Blog yazısı nasıl yazılır? sorusunu çiçeği burnunda bloggerlar için yanıtlamaya çalıştım. 2020 trendlerine göre hazırladığım Başarılı Bir Blog İçin İpuçları adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.