Bloglar için SEO Taktikleri

Bloglar için SEO Taktikleri

Ekim 2, 2020 0


Blog yazmaya yeni başlayanların ve bloglarını güçlendirmek isteyenlerin, maliyetli araçlara ve hizmetlere servet harcamadan Google’da ilk sıralarda listelenmesini sağlamak kolay olabilir mi?


Arama motorları kullanıcıların sordukları sorulara mümkün olan en iyi yanıtları veren kaliteli içerikleri seviyor. Peki bu tarz içerikler hazırlamasına rağmen hala trafik alamayan blog sahipleri ne yapmalı?


Bloglar için SEO taktikleri; bloğunu arama motorları için nasıl optimize edeceğini bilmeyenlere geliyor!

1- Anahtar Kelime Araştırması


Anahtar kelimeler, insanların arama motorlarına yazdığı kelimeler ve kelime öbekleridir. Anahtar kelime araştırması ise arama motorlarında sıralanmak istediğiniz anahtar kelimeleri bulma sürecidir. Kimsenin aramadığı konular hakkında içerik oluşturmaktan kaçınmanızı ve potansiyel ziyaretçilerinizin neyi nasıl aradığını anlamanızı sağlar.


Tüm SEO stratejilerinin en temel unsuru, anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını öğrenmekle başlar. Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak;

  • belirli bir anahtar kelime için sıralama almanın ne kadar zor olduğunu
  • hangi anahtar kelimenin ne kadar trafik getirme ihtimaline sahip olduğunu
  • rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını öğrenebilirsiniz.


Bazı anahtar kelime araçları ücretsizdir, bazıları günde 3 adet araştırmaya izin verir. En iyi anahtar kelime araçları listeme göz atarak hangilerini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.


Yeni bloglar henüz daha düşük alan adı otoritesine sahiptir ve daha eski, daha saygın web siteleriyle aynı ağırlıkta kabul edilmezler. Bu nedenle de daha rekabetçi anahtar kelimeler için sıralama almaları zor olabilir.


Sıralama almak için en iyi anahtar kelime türleri; yüksek tıklama oranına ve düşük zorluk seviyesine sahip olanlardır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha düşük trafik ve rekabete sahiptir, ancak aynı derecede değerlidir.


Hangi anahtar kelimelerin rakiplerinize trafik gönderdiğine bakmak, genellikle anahtar kelime araştırmasına başlamanın en iyi yoludur. Ancak rakiplerinizin hedeflemediği bir çok anahtar kelime olabilir.

SEO için uygulayabileceğiniz en basit taktiklerden biri de anahtar kelimenizi Google’da arattığınızda ” Kullanıcılar Bunları da Sordu ” bölümündeki soruları içeriğinizde yanıtlamaktır.

2- Kullanıcının Amacına Odaklanmak


İnternet büyüdükçe Google’ın algoritmaları akıllandı. Bu da herkese kaliteli içerik ve kullanıcıların amacına, yani bulmak istedikleri şeye odaklanmanın yapılabilecek en doğru hareket olduğunu gösterdi.

Okuyucularınızın karşılaştığı zorlukları anlamayı ve yayınınızı onlar için gerçekten yararlı bir rehber haline getirmeyi hedeflerseniz içeriğiniz üst sıraları hak eder.

Rakibinizin aynı konudaki içeriği ile aynı uzunlukta olmasına dikkat edebilirsiniz. İçeriğinize videolar, yararlı web sitelerinin linkleri, indirilebilir şeyler ekleyebilirsiniz. Hangi kavramları daha iyi açıklayıp genişletmeniz gerektiğini düşünün.


Hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu kesin cevaplara yer verin. Okuyucunun kafasındaki soruları doğru yanıtlarsanız, Google’ın öne çıkan snippet bölümüne, 0 numaralı konum olarak bilinen o en tepeye yerleşebilirsiniz.
3- SEO Dostu Başlıklar


Bir başlık; okuyucunuza yayınınızdan nasıl yararlanacağını söylemenin en iyi yoludur. İyi bir başlık insanların yayınınızı tıklamasına, okumasına, paylaşmasına neden olduğunda Google, anahtar kelimenizi arayan insanların size ulaşması için sıralamanızı yükseltir.


Ancak, başlığınız aşırı abartılı iddialarda bulunuyorsa ve içeriğiniz vadettiği bilgileri sunamıyorsa doğru yolda olmadığınızı bilin. Bu okuyucunun güvenini kırar, yüksek hemen çıkma oranlarına neden olur ve arama sonuçlarında düşük sıralamalara sahip olmanıza yol açar.


Başlığınızı tıklanmaya karşı konulmaz kılmak dikkat etmeniz gereken ikinci konu. SEO açısından, anahtar kelimenizin başlığınızda olması öneriliyor. 60 karakterden sonra SERP’lerde başlıklar kesildiğinden, başlığınızın daha uzun olmasına gerek yok.

4- Başlık Etiketleri


WordPress gibi içerik düzenleyicilerde başlık etiketleri (H1, H2, H3 gibi), başlıkları vurgulamak için yazı tipi boyutlarını değiştirmek yerine, menüden başlık boyutlarınızı seçmenizi sağlar. Doğru başlık etiketleri kullanmak SEO için inanılmaz derecede önemli, başlık etiketlerinin sıralamasına, alt başlıkların düzenine dikkat edilmeyen bloglar tahmin edersiniz ki SEO uzmanlarının ve Google’ın bayıldığı sitelerden değil.

  • H1: Yalnızca bir kez kullanılabilir ve birincil anahtar kelimenizi içermelidir. İçeriklerinizin giriş bölümünde ilk 100 kelime arasına hedef anahtar kelimenizi eklemeniz de inanılmaz derecede önemlidir.
  • H2: Yazınızdaki temel noktaları vurgulamanızı sağlar, uzun anahtar kelimeler ve sorular için harika yerlerdir.
  • H3: H2’lerin altına yerleştirebileceğiiniz alt konular ve detaylar için kullanılır.
  • H4-6: En az SEO değerine sahip başlıklardır.


5- Sayfa URL’nizin Optimize Edilmesi


Blog gönderinizin URL’si, arama motorlarının yazınızın ne hakkında olduğunu anlamalarını sağlar. Bu nedenle hedef anahtar kelimenizin URL’de görünmesi önemli.

URL’niz ne kadar kısa olursa o kadar iyi. Anahtar kelime öbeğinden “nasıl” ve “nereye” gibi gereksiz kelimeleri çıkarabilirsiniz, bağlantının; ne hakkında olduğunun anlaşılacağı kadar kelime içermesi yeterli olacaktır.

Yoast SEO gibi araçlar, URL’nizin ne kadar SEO dostu olduğunu kontrol edebilir ve önerilerde bulunabilir.

6- Bağlantılar


Arama motorları bir metne göz atarken yalnızca anahtar kelimeleri aramaz. Bağlantılı yani link verilmiş anahtar kelimeleri de önemserler. Bağlantılı anahtar kelimeler, bağlantılı olmayan kelimelerden daha fazla ağırlığa sahiptir.


Uzun gönderilerde aynı gönderinin içinde alt başlıklara bağlantı verebilirsiniz, giriş bölümünde bunu yapmak içindekiler tablosu gibi görünür ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlar.


İçeriğinizde bloğunuzdaki ilgili bir içeriğe link vermeniz okuyucuların yararlı içeriği keşfetmesine yardımcı olur (iç link). Anahtar kelimelerinizi güçlü sitelerdeki içerik parçalarına bağlamaksa sitenizin güvenilirliğini artırabilir (dış link). Genellikle, her gönderide 600 kelime başına iki ila dört iç ve dış linkleme yapılması önerilir.

7- Meta Açıklamaları


Meta açıklamaları, arama sonuçları listelendiğinde başlığınızın altında görünen metindir. Meta açıklamalarını, insanların bir alttaki site yerine sizinkine tıklamalarını sağlayacak bir ikna fırsatı gibi düşünün.


Meta açıklamanızın arama sonuçlarında yarım görünmemesi ve insanların tıklamasını kolaylaştırmak için 50-160 karakter arasında olmasına dikkat edin.


Meta açıklamalara bir – iki anahtar kelime dahil edilmesi, doğal olarak kullanılmışsa, işe yarayabilir. Yoast SEO’nun, en sevilen ücretsiz SEO eklentisi olmasının nedenlerinden biri de bloğunuzdaki her gönderi için kendi meta tanımınızı oluşturmanıza izin vermesidir.

8- Görselleri Optimize Etmek


Arama motorları görsellerinizi anlamak ve kategorilere ayırmak için görsellerin başlıklarına ve alt metnine bakar.


SEO için, WordPress’e yüklediğiniz ve kendi oluşturduğunuz görsellerin dosya adlarının kısa olmasına ve önemli bir anahtar kelime içermesine dikkat edin. Alt metninizde anahtar kelimelerinizi kullandığınızdan ve açıklamanızı 100 karakterin altında tuttuğunuzdan emin olun. İnternette bulduğunuz resimler için bunlara gerek yok çünkü onlar zaten başkalarının anahtar kelimeleri için sıralanır.


Başlık ve alt metin dışında her bir görsel için yapılacak ikinci şey, boyutları 1.000 pikselin altına indirmektir. Bunun için dosya boyutunu küçülten ve görüntü kalitesinden ödün vermeyen araçları kullanabilirsiniz.


Doğru ölçeklendirme ve dosya boyutu, sayfa yükleme sürelerinizin azalması için önemlidir; çünkü insanlar sayfanızı görüntülemek için 2 saniyeden fazla beklemek istemez.

9- Mobil Uyumluluk


Mobil uyumluluk, kullanıcı deneyimini, Google sıralamanızı ve trafiğinizi etkiler. Kullanıcıların yarısı internete akıllı telefonları ile bağlandığından bloğunuzun farklı ekran boyutlarına duyarlı olduğundan emin olmalısınız.


Google PageSpeed ​​Insights; web sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu değerlendirmenize yardımcı olan ve sitenizi mobil dostu olacak şekilde optimize etmeniz için ipuçları sunan ücretsiz bir Google hizmeti.


Diğer organik trafik çekme çabalarınızın boşa gitmemesi için, bu tip araçları kullanmanızda yarar var. Ayrıca mobil uyumlu ve hızlı bir tema yüklemeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. ” En İyi WordPress Temaları ” adlı yazımda ücretsiz ve en hızlı temaları tanıttım, mutlaka göz atın!

10- Tanıtım


Blog yazmada yeniyseniz, zamanınızın % 20’sini yazmaya ve % 80’ini içeriğinizi tanıtmaya harcamalısınız (Burada bir parantez açıp ayda en az 11 tane blog gönderisi yayınlamanın önerildiğini de eklemek istiyorum).


Başka birinin bloğunda yazılar yayınlamak yani uzmanlığınıza dair konuk yazarlık yapmak bloğunuza backlink verme şansıdır. Diğer blog yazarlarıyla yorumlar ve e-posta yoluyla iletişimde kalmanız, ilişkilerinizi güçlendirmeniz; podcast’lerine konuk olmanızı ve ortak bir YouTube videosu çekmek için güçlerinizi birleştirmenizi sağlayabilir.


Pinterest’te blog gönderilerini sabitlemek, sosyal medyada ve e-posta listenizde bloğunuzdaki yeni içeriklerinizi paylaşmak ve ara ara daha eski gönderilerinizi hatırlatmak ya da güncellediğinizi duyurmak da işe yarayacaktır.

11- Yükleme Hızı


Kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkileyen site hızının, arama motoru sıralama faktörlerinden biri olduğu biliniyor. Yani bloğunuzun sayfaları geç açılıyorsa ne kadar harika olursa olsun içeriğinizin okuyucuların dikkatini çekmek için pek de şansı olmayacaktır.


Sayfalarınızın ideal olarak iki saniyeden daha kısa sürede veya daha hızlı yüklenmesi gerekir.


Sıralamalarınızı riske atıp düşük performansa razı olmak istemiyorsanız bu konuda alabileceğiniz en yerinde aksiyon bloğunuzu güçlü bir hosting firmasında barındırmak ya da hosting planınızı yükseltmektir. Sonrasında önbellek eklentisi kullanmak, görsellerinizi optimize etmek ve gerekli olmayan eklentileri kaldırmak gibi sitenizi yavaşlatabilecek detaylarla ilgilenebilirsiniz.


Site hızı konusunda değinmek istediğim bir diğer önemli nokta da Google’ın tıpkı SSL sahibi olmayan siteler için “güvenli değil” uyarısı vermesi gibi yakın zamanda yavaş yüklenen sayfalar için de benzer bir etiketlemeye hazırlanıyor olması.

Son Söz


SEO söz konusu olduğunda, sonuçların uzun vadeye yayılacağını bilmek, acele etmemek ve güncel bilgileri takip etmeye çalışmak önemli. SEO Nedir? adlı yazımda da değindiğim temel detaydan biri; algoritmalar için değil hedef kitlenizin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yazmanın SEO’yu zaten temelden rahatlatacağıydı.


Öğrenmeye, gelişmeye açık olmanın sizi başarıya götüreceğine inanın. Sonunda hayal ettiğinizden daha etkileyici sonuçlarla karşılaşıp, ayda yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlamaya başladığınızda; bir zamanlar bol bol “Bloglar için SEO taktikleri” adlı yazılar okuduğunuzu hatırlayıp gülümsemeniz dileklerimle…