En İyi WordPress Eklentileri (2020)

En İyi WordPress Eklentileri (2020)

Eylül 30, 2020 0


Web sitenizin güvenliğini ve Google sıralamasını iyileştirmek ister misiniz? Sitenize form, slider ya da forum eklemek ister misiniz? Peki dakikalar içinde sitenizden ürün satmaya başlamaya ne dersiniz? Tüm bunları sitenize kolaylıkla yüklenen ve eklenti (plugin) denen küçük sihirbazlarla yapmanız mümkün.


WordPress’in kullanıcı dostu oluşu, SEO konusunda site sahiplerini desteklemeye çalışması, sayısız tema seçenekleri gibi popülerliğine katkıda bulunan en önemli özelliklerinden biri de eklentileri.


WordPress kontrol panelinden de erişilebilen 54 binden fazla WordPress eklentisinin arasında kaybolmamak için 2020’nin en iyi WordPress eklentileri listeme göz atmaya var mısınız?


Yoast SEO


Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO; sitenizi Google gibi arama motorlarının sevmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda listelemesi için yapılan düzenlemeler olarak tanımlanabilir.
Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO; sitenizi Google gibi arama motorlarının sevmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda listelemesi için yapılan düzenlemeler olarak tanımlanabilir.


En popüler SEO eklentisi olan olan Yoast SEO, sayfalarınızın metinlerini, resimlerini, başlıklarını ve meta açıklamalarını SEO’ya uygun olarak düzenlemenize yardımcı olur. Yoast SEO; cümlelerinizin ve paragraflarınızın uzunluğunu ve içeriğinizin sosyal medyada nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlayan Open Graph desteğine sahip.


Yoast SEO; okunabilir XML site haritaları oluşturmak gibi detayları bir SEO uzmanına ihtiyaç duymadan halledebilmenizi sağlar. Google’a bir sayfayı dizine eklememesini yani aramalara dahil etmemesini söylemek amacıyla da Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz.


Yoast SEO’nun premium sürümü daha gelişmiş özellikler sunsa da ücretsiz versiyonu da sitenizin sıralamasında ciddi fark yaratmanıza yardımcı olabilir.

Woocommerce


109 milyonu aşan indirme sayısı ve 4 milyon aktif kullanıcı ile WooCommerce; web sitenizden ürün satmak için yükleyebileceğiniz en iyi e-ticaret eklentisi.
109 milyonu aşan indirme sayısı ile WooCommerce; web sitenizden ürün satmak için yükleyebileceğiniz en iyi e-ticaret eklentisi.


İnternetteki tüm e-ticaret mağazalarının neredeyse yarısında kulllanılan bu popüler eklenti, bir alışveriş sitesinde olması gereken ürün sayfaları, alışveriş sepeti gibi tüm detaylara ücretsiz olarak sahip olmanızı sağlıyor.


WooCommerce eklentisi nakliye ve vergilerin maliyetlerini hesaplayabiliyor, PayPal, banka havalesi, kredi kartı, kapıda ödeme gibi farklı ödeme yöntemleri sunabiliyor, envanterinizi takip etmenize yardım ediyor.


Google Analytics, MailChimp ve Facebook ile entegre edilebiliyor. Online mağazanızı bir akıllı telefondan veya tabletten yönetmek isterseniz ücretsiz bir mobil uygulaması mevcut. Ayrıca WooCommerce’e özel yüzlerce eklenti ve temayla WooCommerce’un işlevselliğini daha da genişletmeniz mümkün.

WP-Rocket


Site hızı; kullanıcı deneyimi, dönüşümler ve arama motoru sıralamaları açısından çok çok önemli.
Site hızı; kullanıcı deneyimi, dönüşümler ve arama motoru sıralamaları açısından çok çok önemli.


Sayfalarınızın yavaş yüklendiğini, geç açıldığını düşünüyorsanız en iyi önbellek eklentilerinden biri olan WP Rocket’ı denemelisiniz.


Yaklaşık 1 milyon kullanıcısı olan WP Rocket, sitenizdeki resimlerin sayfa aşağı kaydırıldıkça yüklenmesini sağlar (lazy load) ve küçültme yoluyla HTML, JavaScript ve CSS dosyalarınızın ağırlığını azaltır. Bunun gibi yükleme sürelerini iyileştiren detaylar sayesinde sitenizde belirgin hız artışı elde etmenizi amaçlar.


Sayfalarınızı önbelleğe almanın ötesinde veritabanınızı optimize etmenize de yardımcı olur. Sorgu dizelerini kaldırmak, emojileri devre dışı bırakmak ve daha fazlası gibi tonlarca küçük ince ayar yapmanızı sağlayan WP Rocket ayrıca web sitenizin arama motorları tarafından anında endekslenmesine olanak tanır.

Akismet

Spam yorumları ortadan kaldırmanın hızlı ve kolay yolu: Aksimet
Spam yorumları ortadan kaldırmanın hızlı ve kolay yolu: Aksimet


En iyi antispam eklentisi diyebileceğimiz Akismet, WordPress.com’un arkasındaki şirket; Automattic tarafından tasarlanmış. Akismet, web sitenize gelen yorumları ve form gönderimlerini küresel bir spam veritabanına karşı kontrol ediyor. Arka planda çalışıyor ve yapılandırılması gereken ayarlar yok, bu nedenle çalıştırması son derece kolay.


Akismet’i indirmek ücretsiz ancak kullanmak için bir API anahtarına ihtiyaç var. Anahtarlar kişisel bloglar için ücretsiz; işletmeler ve ticari siteler içinse tahmin edeceğiniz gibi ücretli.

Slider Revolution


Slider Revolution, 7 milyondan fazla web sitesinde kullanılan yenilikçi, her ekrana duyarlı bir WordPress eklentisi.
Slider Revolution, 7 milyondan fazla web sitesinde kullanılan yenilikçi, her ekrana duyarlı bir WordPress eklentisi.


Eşsiz animasyonlar ve ilgi çekici slayt geçişleri sunan Slider Revolution’ın sürükle bırak düzenleyicisi ile kısa sürede sitenize slider ve videolar ekleyebilirsiniz.


Tam olarak neler yapabileceğine şaşırmak istiyorsanız sitesine göz atın, etkileneceksiniz!


Sucuri Security


Sitenizin güvenliğine kapsamlı bir yaklaşım sunan ücretsiz bir eklenti arıyorsanız, buldunuz!
Sitenizin güvenliğine kapsamlı bir yaklaşım sunan ücretsiz bir eklenti arıyorsanız, buldunuz!


Ücretsiz sürümünde dosya bütünlüğü izleme, uzaktan kötü amaçlı yazılım taraması, kara liste izleme, güvenlik etkinliği denetimi ve güvenlik bildirimleri sunabilen Sucuri, premium versiyonunda sitenize güvenlik duvarı eklemenize olanak tanıyor.


Sucuri; DDoS saldırılarını, kötü amaçlı yazılım tehditlerini, kaba kuvvet saldırılarını ve XSS saldırılarını sitenizin verilerinin güvende olduğundan emin olmanız için izleyen en güçlü güvenlik eklentisi.


Elementor


Normal WordPress editörünün sizi kısıtladığını hissettiyseniz, bir sayfa oluşturucu eklentisi WordPress'teki en iyi arkadaşınız olabilir.
Normal WordPress editörünün sizi kısıtladığını hissettiyseniz, bir sayfa oluşturucu eklentisi WordPress’teki en iyi arkadaşınız olabilir.


Sayfa oluşturucular, kod kullanmaya gerek kalmadan karmaşık tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olur. En popüler sayfa oluşturma eklentisi olan Elementor; sürükle bırak özelliğine ve özelleştirilebilir modern şablonlara sahip.


Elementor’un; videolar, kaydırıcılar, haritalar gibi içerikler için 30’dan fazla widget’ı ile aynı zamanda en cömert ücretsiz eklentilerden olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.


TablePress


En iyi WordPress eklentilerinden olan TablePress'in 6 milyondan fazla indirilmiş olması, işlevsel tablolar oluşturmak isteyen site sahiplerini ikna edecektir!
En iyi WordPress eklentilerinden olan TablePress’in 6 milyondan fazla indirilmiş olması, işlevsel tablolar oluşturmak isteyen site sahiplerini ikna edecektir!


Sitenizde çok fazla veriyi tablo biçiminde sunmanız gerekiyorsa bu ücretsiz eklenti ile yazılara, sayfalara ve metin widget’larına tablolar dahil etmenin ne kadar kolay olduğunu görün derim.


TablePress ile tablolarınız her türlü veriyi ve formülü içerebilir, Excel (XLS ve XLSX), CSV ve HTML dosyalarından içe ya da dışa aktarılabilir.

Gravity Forms


Siteniz için iletişim formları oluşturmanız düşündüğünüzden daha hızlı ve daha kolay olabilir.
Siteniz için iletişim formları oluşturmanız düşündüğünüzden daha hızlı ve daha kolay olabilir.


Gravity Forms, bir milyondan fazla sitede kullanılmakta olan bir WordPress eklentisi.Dosya yüklemelerine de olanak tanıyan Gravity Forms ile çok sayfalı formlar ya da anketler oluşturabilirsiniz.


Gravity Forms ile formları belirli zamanlarda görünecek ve kaybolacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Fiyatlandırma alanları bulunan sipariş formları hazırlamanız da mümkün.

LearnDash


LearnDash, üniversiteler tarafından da kullanılan popüler bir LMS (Learning Management System) eklentisi.


Son yılların popüler trendi online kurslar, pandemiyle birlikte tonlarca yetenekli eğitmenin kurslardan para kazanmasının yolunu açtı.


Öğrenme Yönetim Sistemi anlamına gelen LMS eklentileri, sitenizde kendi kurslarınızı pazarlamanız için ideal. En iyi LMS eklentisi arayışında olanlar Fortune 500 şirketlerinin bir numaralı tercihi olan LearnDash ile online eğitmenliğe merhaba diyebilir.


bbPress


bbPress, çok popüler olduğu ve çok uzun süredir kullanıldığı için, tonlarca yardımcı uzantı sayesinde daha fazla işlevselliğe sahip olabileceğiniz bir  forum eklentisi.
bbPress, çok popüler olduğu ve çok uzun süredir kullanıldığı için, tonlarca yardımcı uzantı sayesinde daha fazla işlevselliğe sahip olabileceğiniz bir forum eklentisi.


6 milyondan fazla indirme sayısına sahip olan bbPress’in, en iyi forum eklentisi olduğunu WordPress.org’un destek forumları için kullanılmasından da anlayabilirsiniz.


bbPress’in odak noktası hafiflik, bu nedenle şişirilmiş özellikleri yok. Automattic tarafından da desteklendiğinden, yakın zamanda ortadan kalkmayacağından da emin olabilirsiniz.

Son Söz

Site sahiplerinin web siteleri için doğru eklentileri seçmeleri; site hızı, güvenliği ve SEO açısından oldukça önemli. 2020’nin en iyi WordPress eklentilerini sizler için tanıtmaya çalıştım. İnşallah bu yazı ihtiyacınız olan eklentiyle tanışmanıza vesile olmuştur. Çok fazla eklenti kullanmanın web sitenizi yavaşlatabileceğini veya güvenlik ihlallerine yol açabileceğini unutmayın olur mu?