En İyi WordPress Temaları (2020)

En İyi WordPress Temaları (2020)

Eylül 21, 2020 0


Belirli aralıklarla güncel tutmaya çalıştığım en yüksek puanları toplayan, en iyi WordPress temaları listeme hoşgeldiniz! Amacım yüklediğinize pişman olmayacağınız en hızlı, sağlam kodlu tasarımları sizlerle buluşturmak. Hadi başlayalım:


1- Neve


Neve; SEO dostu, esnek, kullanımı kolay, kaliteli kod yapısına sahip bir WordPress teması. Cep telefonlarından gelen ziyaretçiler için hızı ve duyarlılığı ile sitenizi utandırmayacak şekilde tasarlanmış. Hem her tür ekrana duyarlı tasarımı hem de Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) uyumu sitenizi Google’ın sevdiği sitelerden yapmayı amaçlıyor.

Neve’nin varsayılan versiyonu CDN ve önbellek desteği kullanılmadan en yüksek hız skorlarını alabiliyor!


 • Neve ekibi Google’ın hızlı web sitelerine bayılması nedeniyle Neve’yi PageSpeed Insights testlerinde en iyi performans sonuçlarını alacak şekilde geliştirdiklerini iddia ediyor. Neve’nin yüklenme hızı varsayılan bir WordPress sitesi için 0,6 saniye!

 • Neve’nin toplam boyutu ise 28 KB; bir tema için oldukça hafif.

 • Neve; kurumsal sitelerden e-ticaret sitelerine kadar 80’den fazla hazır tasarıma sahip. Aralarında freelance çalışanların ve hobi bloglarının hızlıca sanal dünyaya girmeleri için hazırlanmış olanları da mevcut.


 • Neve bütün iyi temalar gibi sürükle – bırak sayfa oluşturucularla ve WooCommerce ile uyumlu. Sürükle ve bırak bileşenleriyle Neve yüklü sitenizin üstbilgi ve altbilgi bölümlerini özelleştirmeniz mümkün. Başlangıçta olmasa bile ilerde sitenizde bir şeyler satmak isterseniz, ücretsiz WooCommerce eklentisini yükleyerek sitenizi dakikalar içinde online satış sitesine çevirebilirsiniz.

 • Neve’ye tüm bu güçlü özellikleriyle ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Daha detaylı özelleştirme seçenekleri ve daha kullanıcı dostu tasarımları için yıllık ya da ömür boyu kullanım için satın alabileceğiniz ücretli versiyonlarına bakabilirsiniz.


2- Astra


1 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla Astra; yeni web sitesi sahiplerinin başlık seçenekleri, renkler, tipografi dahil bir çok ögeyi özelleştirebileceği en iyi ücretsiz seçeneklerin başında geliyor.

Astra’nın hız testlerinden aldığı etkileyici skorlar onu tüm en iyi temalar listelerinin ilk sıralarına taşıyor.


 • Tema; tıklandığında yarım saniyeden daha kısa sürede açılan sayfalarınızın olması konusunda oldukça iddialı. Çoğu WordPress teması en az 300 KB kaynağa ihtiyaç duyarken Astra 50 KB’tan daha az kaynak kullanıyor.


 • Çok amaçlı bir WordPress teması olan Astra’nın, başlangıç şablonları adını verdiği kullanıma hazır demoları site oluşturma eklentilerinin her birine göre özel tasarımlara sahip.


Elementor, Beaver Builder ve Brizy’den birini kullanmayı planlamıyorsanız WordPress’e gömülü olan Gutenberg’i seçip demoları inceleyebilirsiniz. • Astra; Google’da üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için SEO optimizasyonuna sahip.


 • Bloğunuzda ürün satmak istiyorsanız, bunu kısa sürede başarmanızı sağlayan WooCommerce eklentisi ile sorunsuz bir şekilde entegre oluyor.


 • SEO için kullanılan Yoast gibi popüler eklentilerle uyumlu.


 • Astra’yı .po ve .mo dosyalarıyla kendi dilinize çevirebilirsiniz. Yurt dışına açılmak isterseniz çok dilli web siteleri oluşturabilirsiniz.

 • Güzel web siteleri oluşturmanın pahalı olmaması gerektiğine inanan Astra ekibi, ücretsiz versiyonla başlayıp daha geniş özellikler gerektiğinde uygun fiyatlı paketlere geçmenizi öneriyor. Ücretli versiyonunu almak isterseniz, 14 günlük para iade garantisi olduğunu söyleyeyim.

3- GeneratePress


GeneratePress web sitesinden de duyurduğu üzere önde gelen WordPress uzmanları tarafından incelenen en yeni ve en güçlü kodlama standartlarını kullanıyor. Ancak 3 milyona yaklaşan indirilme sayısı yalnızca bu güvenlik ve sağlamlık iddiasına dayanmıyor. Hız, hafiflik, SEO optimizasyonu gibi bir temada en çok aranan özelliklerle donatılmasının da payı elbette ki büyük.


Resmi web sitelerinde paylaştıkları sayılar Mayıs 2020’de 6 yaşını dolduran GeneratePress’in yolunun açık olduğunun göstergesi sayılabilir.


 • GeneratePress web içeriğinin engelli kişiler için nasıl daha erişilebilir hale getirileceğini tanımlayan WCAG 2.0 standartlarına sahip bir tema. Bu; sitenizin görsel, işitsel, fiziksel, bilişsel, dil, öğrenme ve nörolojik engeller için erişilebilir olacak şekilde tasarlanabileceği anlamına geliyor. Buradan sesimi duyma ihtimali düşük olsa da GeneratePress’i bu özellik için yürekten alkışlıyorum. Çünkü birbirimize yardım ederek ve birbirimizi anlamaya çalışarak insan olabileceğimize inanıyorum.

 • GeneratePress’in varsayılan bir WordPress kurulumu 30kb’den az yer kaplıyor. Bu hafiflik sitenize gereksiz yük bindirmeyecek demek.

 • GeneratePress, ışık hızında yükleme süreleri ve daha sitenize içerik eklemeden önce arama motorları konusunda avantaj sağlayan SEO optimizasyonuna da sahip.

 • Kullanıma hazır şablonları özenli ve çok sade tasarımlar arayanlar için yeterli olacaktır ama ben çok da çarpıcı şeylere rastlamadığımı itiraf edeyim. • Tema 20’den fazla dile çevrilebiliyor ve sağdan sola okunan diller için RTL desteği bulunuyor.

 • Premium sürümünde neredeyse her görünür öğe için stil seçenekleri mevcut, ayrıca para iade garantisi 30 gün.


4- Customify


Adından da anlaşılacağı üzere Customify; sınırsız tipografi ayarı, her sayfa için ayrı başlık düzeni gibi gördüğü her şeyi özelleştirmeyi seven site sahiplerini sevindirecek bir tema.

 • SEO dostu Customify’ın kullanımı kolay ve tema gerçekten hızlı. Pingdom, GTmetrix ve Page Speed Insight skorları 90’ı geçen Customify, ücretsiz temalar arasında her tür ekrana duyarlı en iyi temalardan biri.


 • Customify kullanıcı deneyimini güzelleştiren kapsamlı üstbilgi ve altbilgi oluşturma seçeneğine sahip. Bu; özellikle mağaza, iş ajansları gibi web sitesileri için oldukça işlevsel bir özellik.

 • Demolara gelince seçeneklerin sade, modern ve rakiplerine göre oldukça az olduğunu söyleyebilirim.


 • Tema; Elementor, Divi, Thrive, Beaver Builder, Site Origin, Visual Composer gibi oluşturucular ve WooCommerce, bbpress, BuddyPress, Yoast, OrbitFox gibi eklentilerle sorunsuz çalışıyor.

5- Twenty Twenty


WordPress’in varsayılan teması neden bu listede?

Web sitenizin hızı, arama motoru sıralamalarınız ve ziyaretçilerin deneyimi üzerinde büyük bir etkiye sahip ve internet kullanıcıların yarısı mobil ile webde geziniyor. Artık çok iyi bilinen bu gerçekler hız odaklı web sitesi hayal edenleri Twenty Twenty kullanmaya ikna edebilir mi? Yes!

Twenty Twenty’nin günlük indirme sayıları


Twenty Twenty’nin 90’ları geçen hız testi puanları özellikle mobilde hızı ve kullanıcı deneyimini önemseyen web sitesi sahiplerini ikna edecek düzeyde. Ancak çok sayıda özelleştirme seçeneği olan bir tema arıyorsanız Twenty Twenty’nin çığır açan bir tema olmadığını söylemeliyim. Bunu da tema ücretsiz olduğu için, bazı eklentilere bütçe ayırarak dengeleyebilirsiniz.


6- Zakra


Zakra, bir saniyeden daha kısa sürede yüklenen yüksek performanslı bir WordPress teması. WordPress.org yorumlarında 5 yıldız alması ve her gün 100’den fazla yeni sitenin Zakra kullanmaya başlaması, Zakra’nın kitleleri etkilemeye başladığının göstergesi.

 • Zakra web sitenizin sayfa hızlarını artıran çok hafif bir framework ile oluşturulmuş. Zakra’nın WooCommerce uyumu ve hızı bir e-ticaret mağazası için güçlü bir temel arayışında olanlar için denemeye değer.


 • Hazır şablonlarında ayrıntılara özen gösteren ve modern çizgiler sunan Zakra’nın 40’tan fazla demosu var. Agency, Wedding ve Minimasti ilk bakışta benim hoşuma giden, sade ücretsiz demolar arasında.


 • Tamamen SEO için optimize edilmesi, Brizy, Elementor gibi sayfa oluşturucularla uyumluluğu ve duyarlı bir tema olması gibi aranan özellikler Zakra’yı rakipleri kadar güçlü kılan detaylar.


 • WPML / Polylang ve çeviriye hazır özeliği; sitenizi ister kendi dilinizde ister farklı dillerde yayınlayabilmeniz için önemli bir yardımcı. Ayrıca içeriklerinizi Arapça, İbranice, Farsça, Urduca gibi sağdan sola okunan dillerle uyumlu hale getirmenizi de sağlıyor.

 • Daha gelişmiş seçeneklere sahip ücretli sürümünün 14 günlük para iade garantisi var.

7- Hello


Hello, piyasadaki en iyi sayfa oluşturma eklentilerinden biri olan ve beş milyondan fazla kullanıcısı olan Elementor’un resmi temalarından biri. Elementor için özel olarak hazırlanmış Hello gibi temalar, tasarımla sayfa oluşturucunun işleri ne kadar kolaylaştırabileceğini özetliyor aslında.


 • Hello; minimalist kod yapısı, hızı ve çoğu temadan daha hafif olmasıyla tanınıyor. Bunlar da siteniz için daha iyi SEO sonuçları anlamına geliyor.

 • Özellikle landing page denen açılış sayfaları için her milisaniyenin önemli olduğunu bilenler Hello’yu denemek isteyebilir.

 • Hello bir temanın en iyi WordPress temaları arasında sayılması için gereken Woocommerce uyumu, RTL, her tür ekran için duyarlı oluşu gibi tüm özelliklere sahip.

8- OceanWP


OceanWP, hız testlerinden 90’lı puanlar alabilen performans odaklı bir WordPress teması. Özellikle e-ticaret sitelerinin çeşitli eklentileri kullanmak zorunda kalmaması için doğrudan temanın içine yerleştirilmiş son teknoloji özelliklere sahip.


Ünlü markaların OceanWP yorumları ve WordPress.org değerlendirmeleri


 • Mobil, tablet, desktop… OceanWP, sitenizin her tür cihazda kusursuz görünmesi için tasarlanmış.

 • Piyasadaki en iyi sayfa oluşturucularla uyumlu çalışabiliyor.

 • 3 milyondan fazla indirilen OceanWP; Google sıralamasını önemseyenler için yerleşik SEO özelliklerine sahip.

 • Her türlü web sitesi için kullanılabilecek demolar arasında Architect, Onestrore, Lauren ve Florist’e göz atsanız fena olmaz.


 • OceanWP’nin pop-up bildirimi, Instagram entegrasyonu ve tam ekran kaydırma gibi işlevsel uzantılarından da yararlanabilirsiniz. Şimdilik 8 ücretsiz 13 ücretli uzantıya sahip.

 • OceanWP, herkesin indirebileceği ücretsiz bir sürüme sahip. Ücretli versiyonlarının Elementor ile harikalar yarattığını iddia eden yorum ve incelemelere de sık rastladım.


Son Söz


Bildiğiniz gibi web sitelerinin hızı trafiğiyle doğru orantılı çünkü hem Google hem de ziyaretçiler geç yüklenen siteleri sevmiyor. Bu nedenle, tıklandığı anda yüklenen sayfalarınızın olması önemli. Bunun için de en hızlı WordPress temalarını buldukça listeme ekliyorum. 2020’nin en iyi WordPress temaları arasından web siteniz için en uygun temayı seçmeniz dileklerimle…