Gmail Hesabı Nasıl Alınır?

Gmail Hesabı Nasıl Alınır?

Nisan 15, 2020 0

2004’te Google tarafından sunulan Gmail, 1,5 milyardan fazla kullanıcısı olan, 72 dilde kullanılabilen dünyanın en popüler ücretsiz e-posta platformu. Sadece birkaç dakika içinde yapabileceğiniz oldukça kolay bir işlem olan Gmail hesabı almak; e-postalarınız için 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunuyor. Ayrıca Gmail hesabınız; YouTube, Google Haritalar, Google Drive, Play Store gibi tüm Google hizmetlerine tek tek kaydolmanıza gerek kalmadan erişmenizi de sağlıyor. Bu nedenle Gmail hesabına Google hesabı da deniyor. Hemen adımları sıralayayım:

1. Gmail hesabını almak için Google Hesabı Oluşturma Sayfası‘nı açmanız gerek.


2. Adınızı ve soyadınızı girip mail adresinizde görünecek olan kullanıcı adınınızı ve şifrenizi belirleyin, onaylamak için şifreyi tekrar girin ve İleri tuşuna basın.

Güvenlik amacıyla, Google yalnızca sekiz veya daha fazla karakteri harf, sayı ve sembol karışımı ile şifre olarak kabul eder. Seçtiğiniz kullanıcı adı alınmışsa Gmail size birkaç öneri sunacaktır. Basit ve akılda kalan bir kullanıcı adı seçmenizi öneririm.

3. Bu ekranda doğum tarihi, cinsiyet ve isteğe bağlı olarak telefon numaranızı ve kurtarma e-postanızı girmelisiniz.


Buradan İleri tuşu ile Google’ın Gizlilik ve Şartları’nın hatırlatıldığı ekrana geçip en alttaki mavi Kabul Ediyorum butonuna tıklayarak Gmail hesabı alma işlemini tamamlamış olacaksınız.


Dilerseniz Gizlilik ve Şartlar ekranında bulunan Daha Fazla Seçenek sekmesini tıklayarak YouTube geçmişinizin kaydedilmesi, konumunuz ve kişiselleştirilmiş reklamlar alma gibi tercihlerinizi buradan ayarlayabilirsiniz.


Hoş geldiniz ekranına ulaşmanız, Gmail yani Google hesabınızı oluşturduğunuz anlamına gelir. Google arama sayfasının sağ üst köşesindeki Gmail yazısına tıklayarak ya da adres çubuğuna gmail.com yazarak Google e-postanızı ve şifrenizi girebilirsiniz.


Eğer gmail.com adresinde önceden girilmiş başa bir kullanıcıya ait bilgiler görünüyosa farklı bir hesapta oturum açmak için Başka bir hesap kullan‘ı tıklayın.

Oturum açma sayfası yerine Gmail ile ilgili açıklamaların bulunduğu bir sayfa görüntülenirse sayfanın sağ üst köşesindeki Oturum Aç seçeneğini tıklayın.

Gmail hesabınıza girdiğinizde bir hoş geldin mesajıyla daha karşılaşırsınız. Sonraki butonuna tıkladığınızda maillerinizi göreceğiniz ekranın geniş, varsayılan kompakt gibi seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra artık e-posta göndermeye ve almaya başlayabilirsiniz.Gelen Kutusu ekrana ilk kez girdiğinizde aşağıdaki gibi tema seçmeniz, rehberinizi aktarmanız ve profil resminizi değiştirmeniz gibi aşamaları tamamlayabilirsiniz. İlk mailinizi yollamak isterseniz, soldaki renkli artı işaretine sahip “Oluştur” butonu, göndermek istediğiniz mailin kime gideceğini ve içeriğini yazabileceğiniz bir kutu açacaktır.
Her bir Gmail hesabının dakikada 10 milyondan fazla spam ve kötü amaçlı e-postayı otomatik olarak engelleyebilen bir sisteme sahip olduğunu da ekleyeyim. Yani ara sıra spam mesajlar alırsanız aslında çok daha fazlasının otomatik olarak engellenmiş olduğunu ve Google’ın sizi kimlik avı dolandırıcılıklarından ve spam e-postalardan korumak için çalıştığını bilmelisiniz.

Gmail hesabı nasıl alınır? hakkındaki açıklamalarım umarım işinize yarar. Gmail hesabınızı güle güle kullanın, güzel haberler almanızı dilerim…