İlginizi Çekebilecek Blog Fikirleri


Sosyal Medyada Paylaş
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Blog açarken düşünmeniz gereken bazı şeyler olduğunu bilmek lazım. Tabi burada yaptığınız her çalışma size bir dönüş olarak yansıyacağını unutmayın. Şimdi size şahane bir konu hakkında net bilgileri aktarmaya çalışacağım. Bu sefer konumuz : Blog Fikirleri

Blog yazmanın ardında bir çok amaç olabilir, ürün tanıtım,hizmet tanıtım, teşvik veya satış yapmak gibi bir çok alanda değişiklik gösterebilecek şekilde amaca sahip olabilir. Burada bilginizin olduğu veya meraklı olduğunuz alana yönlenmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Örnek olarak benim kişisel blog adresim bulunuyor ve bu adresten devamlı olarak kendi bilgim dahilindeki konuları paylaşıyorum. Tek bir konuya odaklı değil bir çok konuyu ele alıp yazılarımı ona göre düzene koyuyorum. Bir konu hakkında yoğunlaşıp devamlı çalışma yapmak başarılı bir blog yazarı olmanız için en büyük etken olacaktır.

Peki blog adresi neden açmalısınız? Daha öncesinde blog nasıl açılır yazımda bu konu hakkında nedenini açıklamıştım. Şimdide kısaca bir başlıkları sayayım sizlere.

 • Para kazanmak
 • Topluluğa Hitap
 • Kişisel Gelişim
 • Kitleye Sahiplik

Bu başlıklar neden blog açmalısınız konusunun ana sebebidir. Bu sebepler ise bir blog açmanız için yeterli dereceye sahiptir. Burada en ilgi görecek konu ise para kazanmaktır. Bir blog sitesi açarak sadece düzenli olarak haber veya yazı yayınlamanız, size kazançları ile birlikte çevre edinmenizide sağlayacaktır. Buradaki çevreyi sizin siteniz ziyaretçi kazandıktan sonra anlayacaksınız. Bir çok blog yazarlığı yarışmaları oluyor, kişisel blog yarışmaları veya sizinle iletişime geçmek isteyen blog yazarları. Bu şekilde belirli bir çevreye sahip olacaksınız ve arkadaşlıklarınız blog siteniz sayesinde daha çok gelişmiş olacaktır.

Blog Fikirleri

*Burada unutmamanız gereken tek bir unsur bulunmakta. Herkesin blog yazarlığı konusunda kaleme alabileceği bir alan vardır. Bu alanı doğru seçmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Sitenizi açtığınızda bilmediğiniz konu hakkında bir yazı yazmanın zorluğunu anlayabilirsiniz. Bu büyük bir zorluktur, ek olarak zaman kaybıdır. Bir konu hakkında önce bilgi edinmeli, sonra bunun hakkında cümle oluşturmalı ve akıcı bir şekilde makaleye çevirmelisiniz. Bundan dolayı web sitenizi oluşturmadan önce meraklı olduğunuz veya bilgili olduğunuz alanı seçmeniz çok çok çok yararlıdır.

*Giriş yaptığınız bu deniz inanılmaz büyük ve kulaç atması bir o kadar zor. Bir çok rakip, bir çok yazar ve gittikçe gelişen bir internet dünyası bulunuyor. Bu dünyada yer edinmeniz için devamlı olarak çalışmalar yapmalı ve bu çalışmaları en sağlıklı nasıl okutabilirim, okuyuculara nasıl aktarabilirim gibi sorulara cevap bulmalısınız. Aksi halde büyük bir denizde çabalarınız yetersiz geldiğinde kaybolup gideceğinizi unutmayınız.

İlginizi Çekebilecek Blog Fikirleri

1 Kişisel Blog – Kendi hakkınızda bir şeyler anlatabileceğiniz, gezdiğiniz, gördüğünüz veya bilgili olduğunuz alanlarda yazarlık yapacağınız fikirlerden biridir. Tek bir konu hakkında’da anlatım yapabilir veya bir çok konuyu ele alarak kişisel blog adresinizde yayınlayabilirsiniz. Tamamen size ait olup özgünlük ve özgürlük size aittir.

2 Kişisel Gelişim Blogu – Gelişim açısından insanların davranışlarını güçlendirecek blog yazıları ile doldurulmuş bir web sitesinin olması büyük hit alabilir. Ziyaretçi kitlenizi anlık olarak yakalayabilir ve bu blog adresini değerli kılabilirsiniz.

3 Yemek Tarifleri Blogu – Eliniz maharetliyse ve blog fikirleri arasında hanımların çok tercih ettiği konulardan biridir. Tercih edilebilmesi ve büyük ilgi görme olasılığı yüksek konuların arasında yer almaktadır. Eğer yemekle aranız çok iyi ise, yazı yazarken hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum 🙂

4 Güzellik Blogu – Hanımların makyajları veya giydikleri kıyafetler hakkında yorumlar yapabilir veya önerilerde bulunabilirsiniz. Bu tür bir blog konusu, sosyal medyada kadınlar tarafınca ilgi görebilecek bir site olabilir.

5 Moda Blogu – Her sene değişen modanın sıkı takipçisiyseniz bu konuyu tercih edebilirsiniz. Moda konusunda takibiniz ve göz zevkiniz iyi ise gerçekten bir şeyleri kaleme alabilir ve bunları okurlara aktarabilirsiniz. Sosyal medyada ilgi görebilecek konulardan biri ise modadır. Kadın – Erkek farkedilmeksizin moda konusunda takip oldukça yoğundur. Eğer ilgili alanınıza giriyor ise bu konuyu tercih etmenizi önerebilirim

6 Araç Blogu – Arabalar ile ilgili bir bilgiye sahipseniz ve meraklısıysanız bu konuyu ele alarak paylaşımlar yapabilirsiniz. Araba koliklerin her sitede araştırmaları sürdürürler ve bu yaptıkları araştırmalar site farketmeksizin takip ederler. Eğer yararlı bir bilgi blogu olursanız emin olun ziyaretçiniz çok olacaktır.

7 Erkek Bakım Blogu – Bakım biz erkeklerin hepsine gerekli bir şeydir. Kadınlar için ne kadar önemliyse bizler içinde o kadar önemli diyebilirim. Erkeklerde kendilerine bakmak için internette araştırmalar yapmaktalar, bu araştırmalar erkekler için moda veya bakım odaklı olmaktadır. Bakımlı olmayan erkek çekiciliği yakalayamaz 🙂

8 Tatil Blogu – Yaz aylarında gittiğiniz tatil yerlerini bir yazı yazarak anlatabilirsiniz. Bu yazılarda memnun kaldığınız alanları veya güzel bulduğunuz yerler hakkında yazılar yazabilirsiniz. Bu yazılar ile tatilcileri çekebilir ve bu alanlara gitmelerini sağlayabilirsiniz. Tanıtım odaklı veya bilgi odaklı olması sağlıklı olabilir.

9 Gezi Blogu – Tatil blogu gibi gezdiğiniz dağ,çayır,çimen,kar,yağmur her türlü alanda gezdiğiniz yerleri anlatabilirsiniz. Örnek olarak bir tren seyahati yaptınız ve bundan memnun kaldınız, bunu konu alarak yaşadığınız anları anlatarak bir gezi blogu oluşturabilirsiniz. sosyal medyada merak edilen alanlar olduğu sürece ilgi çekeceğini söyleyebilirim.

10 Kariyer Blogu – Çalıştığınız sektörde bir kariyeriniz var ise ve bu kariyeri yaratmak için neler yaptığınızı veya neler yapılabileceğini anlatabilirsiniz. Her sektörün kariyeri farklıdır. Bu sektörler hakkında kariyer farkındalığı yaratıp bunlar hakkında bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Kariyer hastası kişilerin tercih edeceği bir site oluşturabilirsiniz.

11 Vücut Geliştirme Blogu – Eğer bedeninize önem veriyor ve vücudunuzu geliştirmek için çalışıyorsanız, bu çalışmalarınızı nasıl yaptığınızı meraklılara anlatabilirsiniz. Sosyal medyada bir çok alanda takip edilen bu konu ilgi göreceklerin arasında yer almaktadır. Ne kadar iyi bilgi o kadar iyi vücud 🙂

12 Çiftcilik Blogu – Yetiştirdiğiniz hayvan veya bitki hakkında neler yapılması gerekli, neler ne zaman verilmeli veya yetiştirme türlerini anlatabilirsiniz. Bu alan ile ilgilenen kişiler meraklarını gidermek için ziyaret edecektir. Doğru bilgi yayınlamanız durumunda uzun vadeli ziyaretçi elde edebilirsiniz.

13 Psikoloji Blogu – Kişisel olarak psikolojisi bozuk insanlar psikoloklara gitmeye utanır veya korkarlar. Bunlar için internet dünyasında hazırlayacağınız, onlar okuduğunda harekete geçecek bilgiler paylaşayabilirsiniz. Psikolojisi bozuk insanlar devamlı araştırmalar yaparlar, bu araştırmalar sonucunda buldukları bilgiler ile tanı koyarlar. Bunları engellemek için ise doğru bilgi paylaşarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

14 Nasıl Yapılır Blogu – İlgi görebilecek konulardan biri olan Nasıl Yapılır gibi bir site açmanız sosyal medyada büyük etki yaratabilir. Nasıl yapılır hakkında bir çok konuyu ele alabiliyorsunuz. Hatta yapılan bir cihazı veya aracı bile anlatabilirsiniz. Buradaki hayal gücü size kalmış bir şeydir.

15 Teknoloji Blogu – Araştırmaların çok yapıldığı teknolojide bu tür bir konuyu ham bilginiz ile gerçekleştirmeniz büyük ilgi odağı olabilir. İlgi odağı olmasının yanında sosyal medya içerisinde teknoloji gündemini takip eden bir çok kullanıcı bulunuyor. Bu kullanıcıları etkileyerek belli bir kitleye hitap etmeniz mümkün.

16 Yazılım Blogu – Web sitelerinin yaşadıkları sorunlar, tema geliştirmeleri veya projelerini yapabilmeleri internet üzerinde araştırmalar yapmaktalar. Yazılım konusunda doğru bilgi odaklı bir blog adresi açmanız yazılımcıları etkiliyebilir. Yazılımcılar genel olarak asosyal oldukları için zamanının çoğunu internet dünyasında geçirirler. Bundan dolayı google üzerinde çalışmalarınız ne kadar yüksek olursa, hazırladığınız blog o kadar ilgi görecektir.

yazılım blog fikirleri
yazılım blog fikirleri

17 Oyun Blogu – Oynadığınız oyunları anlatabilir veya bu oyunlar hakkında bilgiler verebilirsiniz. Oyunkolik insanların yeni oyunları takip ettiği gibi, gelecek oyunlarıda takip etmekteler. Bunları konu alarak bir blog oluşturabilirsiniz. Bir oyuncu kitlenizin olması, elinizde reklam tanıtımı için ilgi odağı olmanızıda sağlayacaktır.

18 Siber Güvenlik Blogu – Web sitelerinin ihtiyaç duydukları siber güvenlik konularında bilgiler verebilirsiniz. Gelişen internet dünyasında bu tür bir başlık ile blog oldukça yararlı olabilir. Bilişim teknolojileri ile ilgilenen bütün okurların ilgisini çekebilecek konuları içerisinde barındıran bu başlığı önerebilirim.

siber blog fikirleri

19 Mobil Uygulama Blogu –  Burada yapmanız gereken sadece kullandığınız mobil uygulamaları veya ilgi çekebilecek mobil uygulamaları anlatmak olabilir. Yararlı mobil uygulamalar sosyal medyada ilgi görecektir. Mobil kullanımı arttığı için oldukça fazla ziyaretçiye sahip olabilirsiniz.

20 Hobi Blogu – Özel yaşantınızda hobilerinizi gizlemenin manası yok. Özgür bir insansınız kendi hobilerinizi kendiniz seçebilir ve anlatmak isterseniz kaleme alabilirsiniz. Bu konu hakkında hobiler hakkında veya kendi hobiniz hakkında bilgiler verebilirsiniz.

21 Ders Blogu – Eğer derslerinizde gerçekten iyiyseniz bence bu tür bir site açabilirsiniz. Öğretmenseniz veya bazı konular hakkında bilginiz  var ise önerebilirim.

22 Matematik / Fizik Blogu – En sevmediğim derslerden olan bu 2 konu hakkında eğer bilgi sahibiyseniz ve gerçekten meraklıysanız tavsiye edebilirim. Bir çok araştırmacısı ve okuru olduğunu söyleyebilirim.

23 Pratik Bilgiler Blogu – Sosyal medyada oldukça etkili bir başlık olabilir. Bir çok kullanıcının takip ettiği bu tür bilgilendirme blogları oldukça yararlı olmaktadır. Şahsen bazen bende girip bakıyorum neler olup olmadığına. Oldukça yüksek okura sahip olabilecek bir başlıktır. İşe yarayacak pratik araçların nasıl yapılacağı hakkında bilgi odaklı blog olarak kullanabilirsiniz.

24 Bilim Blogu – Eğer bilim ile ilgili merağınız var ise önerebilirim. Çok fazla etkili bir başlık mı gerçekten net bir şey diyemem çünkü denemedim. Ancak okurlarının olduğundan emin olabilirim. Sonuçta her konunu bir okuru var 🙂

25 Müzik Blogu – En sevdiğim konulardan biri olan Müzik ilgi odağı oldukça fazladır. Sosyal medyada veya diğer mecralarda oldukça tercih edilmektedir. Her anımızda müziğin olması, bu tür bloglarınıda ardından getirebilmektedir.

26 Test Blogu – Ders veya farklı konular hakkında test çözümleri yapabilirsiniz. Örnek “Nasıl Bir İnsanım” gibi bir konu seçip bunun için sorular oluşturup test blogu yapabilirsiniz. Sosyal medyada insanların merak edip tıkladığı sitelerde en popüler başlıklardan biridir.

27 Alışveriş Blogu – Alışveriş, evet hanımların çok kullandığı, erkeklerin ise yararlı konularda baktığı bir başlık olabilir. Bu tür bir sitede nereden nasıl alışveriş yapılır gibi bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Gerçekten takipçisi çok fazla olan bir başlıktır. Sosyal medyada ilgi çekebilecek konular arasında en iyilerden olabilir.

28 Kültür Blogu – Şehirlerde olan kültürel yerleri veya olayları anlatabilir, bu yerler hakkında bilgiler verebilirsiniz. Takipçileri mevcut olmakla birlikte araştırmacı ruhuna sahip insanlarıda etkileyebilirsiniz.

29 Şehir / Tur Blogu – Gezdiğiniz şehirleri veya ülkeleri anlatabilirsiniz. Gezmeyi çok seven biriyseniz bu tür bir blog açabilirsiniz. Gezmeyerekte şehirler ve ülkeler hakkında bilgiler verebilirsiniz.

30 İnceleme Blogu – Bu tür bir blog oldukça fazla konuya sahiptir. Örnek olarak bir oyun incelemesi yapabilir, bir bilgisayar incelemesi yapabilir veya bir araba incelemesi yapabilirsiniz. Youtube ve sosyal medyada bu incelemeler gerçekten ilgi odağı yüksektir. Önerebileceğim başlıklar arasındadır.

*** Tabi ki sizler gibi bizimde devamlı konu arayışımız devam ediyor. Bir web sitesini yükseltmek yoğun çalışmalar gerektiriyor. Çünkü bir okuru etkilemek, yazarı etkilemekten daha zordur. Okur sadece kendi istediğini almak için okur, yazar ise var olan bilgilerin yararlılığına göre okur. Aralarında ki farkı iyi anlamanız gerekir. Her yazar okur kafasıyla düşünemez, her okurda yazar kafasıyla düşünemez.

Bir blog konusu belirlediyseniz ve blog açma işine girmeyi düşünüyorsanız blog nasıl açılır adlı makalemi inceleyerek web sitenizi oluşturabilir ve işe koyulabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Güle Güle 🙂


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir