İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

Nisan 9, 2020 0

Kariyeriniz hangi alanda olursa olsun, gelirinizi çeşitlendirmek istiyorsanız biraz disiplin, biraz emek, bolca özen ve yeteri kadar zaman ile internetten para kazanmak sizin için de elle tutulur bir gerçeğe dönüşebilir.

İnternetten para kazanma yollarını sıralamadan önce hızlı ve kolay para kazanma vaadlerinden uzak durmanızı, odaklandığınız bir seçenek için bol bol araştırma yapmanızı ve ek iş olarak düşünseniz bile bu yöntemleri bir yönetici gibi ciddiyetle ele almanızı öneririm.

1. Blog Açmak

Para kazanmak için açılan bloglarda amaç; okuyucuyu başka bir web sitesini ziyaret etmeye teşvik etmek ve bir ürün veya hizmet satın alması için yönlendirmektir.
Para kazanmak için açılan bloglarda amaç; okuyucuyu başka bir web sitesini ziyaret etmeye teşvik etmek ve bir ürün veya hizmet satın alması için yönlendirmektir.

İnternetten para kazanmaya başlamanın en iyi yollarından biri uzun ömürlü bir pasif gelir yöntemi olan; blog açmaktır! Blog sayesinde sahip olduğunuz okuyucu kitlesi, trafik ve e-mail listesi; reklam anlaşmaları yapmanıza, e-kitap satıp online kurs düzenlemenize ve giderek büyüyen hatırı sayılır bir kazanca neden olabilir.

İnsanların kolaylıkla fark etmesini sağlayacak benzersiz bir pazar, açı, kitle veya sese sahip olabileceğiniz bir niş bulabilirseniz büyüme hızınız büyüleyici olabilir.

“Özel bir sektöre, etnik gruba ya da bölgeye hitap eden, odaklanmış bir kitle oluşturmaya yönelik konu” anlamında kullanılan niş; blogdan para kazanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir kavram.

Genellikle, niş bloglardan para kazanma yöntemi; satış ortağı bağlantıları (affiliate marketing) ve tıklama başına ödeme esasına göre çalışan Google Ads gibi reklamlara odaklanır. Aslında amaç okuyucuyu başka bir web sitesini ziyaret etmeye teşvik etmek ve bir ürün veya hizmet satın alması için yönlendirmektir.

Bu reklam anlaşmalarının işe yaraması; blog sahibinin seçtiği niş ile ilgili değerli içeriğe sahip olmasını gerektirir.

Özetlersek doğru kitleye yönelmiş ve doğru içeriğe sahip bir blog açmak ve reklam teklifleri ve anlaşmalarıyla içeriğinizin tamamlanması; muazzam miktarda ek gelir elde etmenizi sağlayabilir!

2. Freelance Çalışmak


Danışmanlık, metin yazarlığı, web tasarımı, kurumsal kimlik çalışmaları, SEO gibi online olarak pazarlanabilir bir yeteneğe sahipseniz freelance çalışabilirsiniz.
Danışmanlık, metin yazarlığı, web tasarımı, kurumsal kimlik çalışmaları, SEO uzmanlığı gibi online olarak pazarlanabilir bir yeteneğe sahipseniz freelance çalışabilirsiniz.

Geleneksel kariyerlerinden ve kurumsal hayattan vazgeçerek serbest bir iş kurmayı tercih edenlerin sayısı giderek artıyor.

Yazı, grafik tasarım, web geliştirme, koçluk, proje yönetimi, SEO uzmanlığı gibi online olarak pazarlanabilir bir yeteneğe sahipseniz, internetten ekstra para kazanmanın en sevilen yollarından biri olan freelance (serbest) çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece uzmanlık alanınız; sattığınız ve para kazanmanıza neden olan hizmet halini alacaktır.

Bu konuda da blog açma konusunda bahsettiğimiz gibi kârlı bir niş bulmanız önemli. Becerileriniz, değerleriniz, tecrübeleriniz, bağlantılarınız ve ilgi alanlarınız hangi niş ile kesişiyorsa, o alana yönelmenizde yarar var.

Değerinizi neyin benzersiz kıldığını ve odaklanacağınız kitleyi belirleyip e-posta ve LinkedIn üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışın.

Özellikle başlangıçta fiyat konusunda stratejik davranmanız gerek. Tam zamanlı bir işten kazandığınız aylık net gelire yakın fiyatlandırmalar gerçekçi olmayacaktır. Zamanla müşterilerinizin yeni müşteriler paslaması, işinizi iyi yapmanız ve uygun fiyatlandırma politikanız işe yarayacaktır.

3. Online Kurslar, Webinar Eğitimleri ve E-kitaplar


Kurslar ve e-kitaplar gibi eğitim ve bilgi odaklı online ürünler, düzenli güncelleme ve pazarlama stratejileri ile yıllar boyunca satış yapmaya ve para kazanmaya devam edebileceğiniz pasif gelir kaynaklarıdır.

Uzmanı olduğunuz konuları, online kurs platformları için video kayıtları, slaytlar ve e-kitaplar ile kurslara çevirip yıllar boyunca para kazanabileceğiniz bir kanal yaratabilirsiniz.

Web seminerleri anlamına gelen webinar’lar için seminer verecek kadar uzmanı olduğunuz bir konu ve bu konuda eğitim almak isteyen bir kitlenin olması yeterli.

Kursunuzun başarısı onu doğru kitle ile buluşturmaktan geçer.
Kursunuzun başarısı onu doğru kitle ile buluşturmaktan geçer.

Kurslarınızı bloğunuzda bir alt alan adında ya da 40 binden fazla eğitmenin yer aldığı Udemy gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz. Hazırladığınız e-kitapları da Dünya’nın en büyük kitap satıcılarından birine; Amazon’a yükleyerek belirlediğiniz fiyattan satışa sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Online bir kursun hazırlanması ve pazarlanması, dikkate değer miktarda çaba gerektirir. Öncelikle kursunuzun konusu için kitlesi açısından değerli bir konu belirlemeniz ve rakip – fırsat analizi için araştırma yapmanız gerek.

Kurs içeriğinizle ilgili anahtar kelimelerin aylık ortalama arama hacmini bulmak için Google Trends ve Google Keyword Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı) gibi araçları kullanabilirsiniz.

Altın kombinasyon, yetenekleriniz ve benzersiz deneyimlerinizle uyumlu, talep gören bir niş bulabildiğinizde oluşur.

Belirlediğiniz konuda eğitim almak isteyen ciddi bir kitle olduğundan eminseniz kurs materyallerini hızlıca hazırlamaya başlayabilirsiniz. İlk öğrencilerinizin geri bildirimlerine dayanarak kurslarınızı düzenlemeye ve güncellemeye çalışın. Son olarak kursunuzun başarısı onu doğru kitle ile buluşturmaktan geçeceği için, e-posta listesi ve sosyal medya kanallarını pazarlama amacıyla kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi kendi kitleleriyle paylaşmaya teşvik edebilecek kanallar bulmanız, ilk satışlarınız için iyi bir taktik olabilir.

4. YouTube Kanalı Açmak


Vlogger olup Google'dan sonra Dünya'nın en büyük ikinci arama motoru haline gelen YouTube ile internetten para kazanma yollarının en eğlencelisini denemek ister misiniz?
Vlogger olup Google’dan sonra Dünya’nın en büyük ikinci arama motoru haline gelen YouTube ile internetten para kazanma yollarının en eğlencelisini denemek ister misiniz?

Günde milyarlarca video izlenen YouTube ile internetten para kazanmak başvurabileceğiniz en kolay yollardan biri.

YouTube kanalınız için geniş bir takipçi kitlesi oluşturmak biraz zaman alabilir, ancak düzenli bir ekstra gelir kaynağı olmasının yanı sıra Youtuber’lık sandığınızdan da eğlenceli olabilir.

Bir YouTube kanalını büyütmek için, “Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap veren öğretici videolar çekebilir ya da dizi – oyun – ürün incelemeleri, şakalar, ilginç vlog’lar gibi insanları eğlendirmenin farklı yollarını deneyebilirsiniz.

Eğlendirici ya da eğitici içerikler oluşturmaya odaklanan bir YouTube kanalı açmak, bir yıl içinde minimum 1000 abone ve 4.000 saatlik görüntüleme süresine eriştiğiniz taktirde memnun olacağınız bir kazanca dönüşebilir.

1.000 abone ve 4.000 saatlik eşiğe ulaştıktan sonra, kanalınızın “Para Kazanma” sekmesi altında bulunan “Reklamlarla para kazanın” seçeneğini işaretleyerek videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube, izleyici sayısına göre para kazanmanızı sağlayan geleneksel bir reklam sistemine dayanır. Yani ne kadar çok izleyici alırsanız o kadar çok kazanırsınız. YouTube İş Ortağı Programını onaylandıktan ve videolarınıza reklam almaya başladıktan sonra, her 1000 görüntülemede yaklaşık 2 ila 4 dolar arasında kazanırsınız. Bu miktar size çok fazla gelmeyebilir ancak ayda binlerce görüntülenmeye sahip onlarca videonuz varsa, kazancınız artacaktır. Videolarınız milyonlarca kez görüntülenmeye başlarsa olabilecekleri hayal edebiliyor musunuz?


YouTube videolarınıza altyazı ekleyerek, içeriğinizi işitme güçlüğü çekenleri de kapsayan geniş bir kitleye açabilirsiniz.

Kanalınızda “Gelişmiş” bölümünün altına ilgili anahtar kelimeler ekleyerek ve hedeflediğiniz ülkeyi (hedef kitlenizin ve videolarınızı görüntüleyenlerin çoğunun bulunduğunu düşündüğünüz yeri) seçerek YouTube kanalınızın daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Kişisel bir blogunuz veya siteniz varsa, bunu “ilişkilendirilmiş web sitesi” olarak eklemenizde de yarar var.

Yüksek kaliteli bir kamera kullanmanız önerilse de akıllı telefonların çoğu işinizi görecektir ancak en azından bir tripod almanızı öneririm, böylece çekimleriniz titremez.

Belirli bir abone sayısı gerektirse de kanlaınızda canlı yayınlara yer vermeniz, kitlenizin bağlılığını artırabilir.

YouTube’da abone tabanınızı oluşturmak için düzenli olarak video yayınlayacak şekilde bir programa bağlı kalırsanız öne çıkmanız kolaylaşır. Dikkat çekici açıklamalar yazarak ve ilgili etiketleri kullanarak videolarınızın üst sıralarda listelenmesini sağlamalısınız. Ayrıca YouTube kanalınızı Instagram, Twitter ve Facebook’ta paylaşmalı ve yorumlarla etkileşime geçmelisiniz.

Dilerseniz Nasıl YouTuber Olunur? adlı yazıma göz atabilirsiniz.

5. Satış Platformları


İnternetten pazara kazanmak için Gittigidiyor, Letgo, Etsy gibi mevcut web sitelerini ve platformları kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

 • Craigslist, on yılı aşan süreden beri varolan online para kazanma sitelerinden biri. Craigslist aracılığıyla kullanılmış eşyalarınızı kolayca satabilir, evinizde veya dairenizde boş bir odayı kiralayabilirsiniz.
 • Upwork, hemen hemen her tür profesyonel hizmeti pazarlayabileceğiniz bir web sitesi. Upwork’ün dezavantajı belirli işlere teklif veren pek çok kişiyle rekabet etmenizi gerektirmesi ama makul bir fiyata kaliteli hizmet sunarak ön plana çıkabilirsiniz
 • Cafe Press, satılabilecek dijital tasarımlar oluşturmanıza olanak tanıyan, satılan her şey için komisyon kazanabileceğiniz, baskı, depolama ve müşteri hizmetleri gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalmayacağınız bir platform. Grafik tasarım alanındaki becerilerinizi paraya çevirmek için büyük bir potansiyele sahip.
 • Mechanical Turk, Amazon’un boş zamanlarınızda online olarak küçük de olsa kazanç elde etmenizi sağlayan platformu.
 • Shopify, online mağazanızı özel bir alan adı, şık şablonlar ve güvenli ödeme seçenekleri dahil olmak üzere, bir günden daha kısa sürede çalışır hale getirmek için, ihtiyacınız olan her şeyi sunan çok popüler bir satış platformu. 175 ülkeden bir milyondan fazla girişimci internetten para kazanmak için Shopify’ı kullanıyor.

Yeni açılan bir online satış sitesinde trafik oluşturmak zaman alacağı için, başlangıç aşamasında, satışlarınızdan komisyon alan online satış platformlarını kullanabilirsiniz.
Yeni açılan bir online satış sitesinde trafik oluşturmak zaman alacağı için, başlangıç aşamasında, satışlarınızdan komisyon alan online satış platformlarını kullanabilirsiniz.
 • Kâr amaçlı satış yapmak gibi bir tutkuya sahipseniz, Flippa‘yı ve üst düzey muadili Deal Flow Brokerage‘ı kullanarak web siteleri alıp satabilirsiniz.
 • Etsy, popülaritesi son zamanlarda azalmış olsa da, çoğu insanın hala birincil gelir kaynağı. El yapımı ürünleri ya da poster tasarımları gibi dijital ürünleri online satmak için başvurabileceğiniz en iyi kaynaklardan biri olan Etsy, her satıştan komisyon ve ürün başına küçük bir listeleme ücreti alarak çalışıyor. Etsy ile istediğiniz gibi bir kitle oluşturduktan sonra, mağazanızı Shopify’a taşıyabilirsiniz.
 • Shutterstock ve iStockPhoto, çektiğiniz fotoğrafları satabileceğiniz sitelerden.
 • Threadless, dijital tasarımlarınızı; t-shirtler ve telefon kılıfları, kupalar, plaj havlusu gibi ürünlere basarak satmanıza izin veren bir platform.
 • Zazzle, hemen hemen herkesin çeşitli ürünler satarak online para kazanmasını sağlayan Etsy benzeri bir site. Sanatsal ürünlerden, el yapımı ya da kişiselleştirilebilir ürünlere kadar her şeyi Zazzle’da satabilirsiniz.

6. E-ticaret


Kendi web sitenizden ürün satışı yapmak tek başınıza kontrol etmesi ve yürütmesi çok kolay olmayan bir kazanç yöntemi.

Bir online satış sitesi açıp (Blog Nasıl Açılır? yazımdan detaylara ulaşarak bir blog açabilir ve WooCommerce eklentisini yükleyerek çok kısa sürede bir online mağaza oluşturabilirsiniz), 5. maddedeki gibi sitelere ve platformlara komisyon kaptırmadan ürün satışı yapabilirsiniz.

Bu yöntemin tek başınıza kontrol etmesi ve yürütmesi zor aşamalarla dolu bir internetten para kazanma yolu olduğunu eklemeliyim çünkü:

 • Sadece web sitesine değil, ürünleriniz için bir depolama alanına, müşteri hizmetleri sunabilecek zamana ve trafiğe ihtiyacınız olacak.
 • Ayrıca satış yapabilmek için gereken yasal başvurularla da ilgilenmeniz, arama motoru optimizasyonunu (SEO) ve Facebook reklamları gibi sosyal medya kampanyalarını da pazarlama stratejilerinize dahil etmeniz gerek.

7. Podcast

Podcast’ler, hedef kitlenizin anlattıklarınızı dinlerken size para kazandırmasını sağlar. Üstelik kitleniz bunu; mutfağı toplarken ya da parkta yürürken yapabilir!

Podcast, akıllı telefonunuzla abone olup istediğiniz zaman dinleyebileceğiniz ses programlarına denir. Bu listede yer almasının sebebi ise ses kaydı ile bildiklerinizi, anlatmak istediklerinizi ya da röportajlarınızı dinleyicilere ulaştırmanızı sağlayan internetten para kazanma yöntemlerinden biri olması.

Spor ya da ev işi yaparken, araba kullanırken tüketilebilen bir içerik türü olması nedeniyle podcast’ler son zamanların yükselen trendleri arasında.

Hazırlaması da nispeten daha kolay çünkü kameraya, kurguya veya blog yazıları gibi özenli aşamalarla uğraşmaya gerek kalmadan, kayıt yapabilirsiniz.

Ses ekipmanı olarak en azından sesinizi kaydetmek için bir mikrofon ve yazılıma ihtiyacınız olacak. Bazı markalar, stüdyo kalitesinde kayıt yapmanıza olanak tanıyan, tak – çalıştır podcast kurulumları satıyor.

Podcast’lerinizi; iTunes’a, SoundCloud’a veya Spotify gibi bir platforma yükleyebilir, satış ortaklığı, sponsorlar ya da yalnızca abonelere pazarlama gibi yöntemlerle kazancınızı artırabilirsiniz.