Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kişisel blog sitesinde, günlük hayatınız, deneyimleriniz, öğrendiğiniz veya okuduğunuz alanlar ile ilgili bilgi verebilirsiniz. Bir blog sitesi oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela bir ziyaretçi web sitenize giriş yaptığında web sitesinde gezinti süresi ve ne kadar etkilendiği önemlidir. Google Analytics ile okunma süresini görüntüleyebilirsiniz ancak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ne kadar etkilendiğini tasarımınız ve yazılarınız belirler.

Özgün ve bilgi odaklı web siteleri daha fazla tercih edilen ve takip edilen sayfalardır. Google’da kişisel blog olarak araştırdığınızda çoğu web sitesinde webmaster konusunu ele aldıkları veya sadece özel hayatı ile ilgili yazıları paylaştıklarını görüntüleyebilirsiniz.

Aslında bu tip siteler ile çok fazla karşılaşabilirsiniz. Çünkü çoğu kişi bu siteler hakkında detaylı bilgiler almak, sitenin nasıl açılacağı veya site ile ilgili neler yapılacağı konusunda bilgi odaklı yazılar ile bilgilenmek istiyorlar. Şimdi sizlere kişisel blog açarken bazı püf noktaları belirteceğim. Okuyacağınız başlıklarda bulunan önemli detaylara  göz atmanızı ve uygulamanızı öneririm. Bir web sitesi oluştururken başarılı olacağınızdan eminiz.

Kişisel Blog Açarken Tasarım Çok Önemli!

Kişisel sayfanızda yayınladığınız haberlerin daha dikkatli çekici olması okurlar için ilgi odağı olabilir. Örnek veriyorum yazdığınız yazı çok fazla ilgi görebilecek bir yazı değil ancak tasarımsal açıdan şık görünmeniz ve okurlarınıza bu yazıyı paylaşmaları için dikkat çekici alanlar koymanız çok önemli bir detaydır.

Sayfanıza ziyaretçi akışı geldiğinde çarpıcı konular ele almalısınız. Çarpıcı olmasa dahi ilgi gören konuların detaylarını anlatmalısınız. Bu web sitenizin google tarafında yükselmesini ve ziyaretçiler tarafından devamlı takip edilmesini sağlayacaktır. Bir kitleye hitap etmek için web sitesinde alakalı bir konu ile devam etmelisiniz. Mesela “webmaster” konularını ele alıp paylaşım yaparken arada “donanım” konusunu ele almanızda kitlenizin büyümesini sağlayabilir.

Sosyal medya üzerinde bu güç daha etkili olacaktır. Donanımla ilgili verdiğiniz bilgi, bir webmaster’ın işine yaramayabilir. Ancak bu konu ile ilgili bilgi edinmek için dahi takip edebilir hatta yorumlarını dahi yapabilirler. İnsanlara yeni bilgiler verirken tasarım konusundan da etkili olmanız, onları okumaya ve yorum yapmaya teşvik edebilir. Unutmayın bir insanın gözü doymadan, karnı hiç bir zaman doymaz. Bu düşünce ile ilerlerseniz, bir ziyaretçinin tasarım ile gözünü doyurmadan, ona bilgilendirme yapsanız dahi anlamayacaktır.

Özgün İçerik, Organik Ziyaretçi

Web sitesinde yayınladığınız bilgilerin özgün olması sadece sizin kaleminizden çıkmış olması etkili bir yöntem olacaktır. Hem web sitenizi ziyaret edenler doğru bilgiler ile karşılaşacak ve google tarafından daha fazla değer göreceksiniz. Organik ziyaretçi almak google tarafından zor bir seçenektir. Özgün içerikli makalelerinizin google tarafından daha ilgi odağı olması ve ana kelimelerin daha hızlı yükselip kullanıcılara sunulmasını sağlanır.

Kopya içerik ile doldurduğunuz bir web sitesinin organik ziyaretçi alması ve google tarafından değer biçilmesi zor bir olanaktır. Web sitenizin google sıralamalarında kopya içeriğin yükselmesi kolay değildir, hatta imkansız bir durumdur. Google son güncellemeleri ile birlikte gelen algoritma değişiklikleri, kopya içerikli web sitelerini dikkate almayıp spam olarak dahi işaretleyebiliyorlar. Bununla ilgili özgün içerik girmeyi unutmayınız, özgün içerik web sitesini yükseltir ve yüceltir.