Makale Yazmanın Ayrıntıları Nedir?


Sosyal Medyada Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki makale yazmanın da belli başlı kuralları vardır. Bir blog sitesini yukarı taşıyacak tek etken makalelerdir. Makale yazmak, ön plana çıkaracağınız konu hakkında özet dahi olsa bir bilginizin olması ve  konuya dayalı bilgi veren içerikten oluşmalıdır. Bu konuyu belirlemek ve içeriği nasıl düzenleyeceğiniz sizin elinizdedir. Makale yazarken ‘SEO’ kurallarınada dikkat etmeniz, hem yazınızın akıcı olmasına hem de web sitesinin belirtilen konuda Google sıralamarında yükselmesini sağlayacaktır. SEO konusu çok geniş bir kavram olduğu için bu konuyu burada ele almayacağım. Makale yazarlığı yapacağınız blogunuz yok ise hazırladığım ayrıntılı adım adım blog nasıl açılır adlı makalemi okumayı unutmayın.

Hadi o zaman makalenin ayrıntılarına girelim.

Makalenin Akıcılığı

Makalenizi Ne Kadar Sürükleyici Yazarsanız Kar!

Makale yazmanın İlk adımı makalenin akıcılığıdır. Yazılan bir makale ne kadar akıcı ve konuyu fazla detayına girmeden ne kadar net bir şekilde anlatım sunarsa o kadar etkili bir bilgi kaynağı olur. Bu konuya fazla değinmeyeceğim çünkü şu anda okuduğunuz yazı dahi bir makaledir. Akıcı ve ele alınan konunun öğretime dayalı ve basit ve kolay anlatım dili kullanılmıştır.

Makale Konusu

Konularınızı Seçmeden Önce Bilginizi Tazeleyin

Unutmayın bir makale yazarken ele aldığınız konu ile ilgili kısa bir bilgi tazeleme açısından araştırma yapmanızı öneririm. Çünkü bir konuyu ele almadan önce nasıl yazabilirim fikrini en basit bu şekilde çıkarabilirsiniz. Konu seçiminizi çok doğru yapmalısınız, başlığı göreni etkilemeli hatta onu teşfik etmelisiniz. Her insan gibi bizde bir siteye girerken veya girmeden başlıkları okuruz ve ilgimizi çekerse ancak girer okuruz. Bu huy aslında tüm insanlarda mevcut. Çünkü google’da yapılan aramalar genellikle başlık bazlı olduğu için yazılan başlığın ziyaretçi üzerinde merak uyandırması web sitesine girmesini sağlayacaktır. Konular hakkında seçimlerinizi ve başlıklarınıza önem vermelisiniz.

Makalenin İlk Paragrafının Önemi

Paragraflar Paragraflar Paragraflar…

Yazdığınız makalenin inceliklerini ilk paragraflarda anlatmak yerine genel olarak anahtar kelimelerinizi ilk paragrafta kullanmanız daha önemli. Örnek olarak bir yazınız var ve bu yazınızın konusu “En Ucuz Bilgisayar“. Bu konu hakkında ilk paragrafta öyle anahtar kelimeler seçmelisiniz ki bu anahtar kelimelerde google sıramalasında 1. sıralamalara gelmelisiniz. En Ucuz Bilgisayar konusu olan bir makale’de seçilebilecek anahtar kelimeler şunlar olabilir. “En Ucuz Bilgisayarlar“, “Ucuz Bilgisayarlar“, “Ucuz Laptop” gibi kelimeler anahtar kelimelerimiz olsun.

Bu anahtar kelimeleri ile ilk paragrafta en az 4 kere kullanmanız önemli bir rol oynar. Google ilk paragrafı ele alacağı için makalenin ilk paragrafında olan anahtar kelimeler önem taşıyacaktır. İlk paragrafta kullanıcıya ne anlatacağınızı ve neler gerekli olduğundan bahsedebilirsiniz. Tabi bu anlatım sırasında anahtar kelimelerinizi göze çarpacak bir yerlere koymanız veya ilk paragrafta yazmanız önemli. Ah Bu Paragraflar Paragraflar Paragraflar…


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 11 yıldır makale yazıyorum. Sağlık sitelerinden trradyo.com ‘a kadar pek çok yerde yayınlanan bu makalelerin her birinde yeni şeyler keşfettim. Ama bunların en önemlisinin Google algoritmalarını yakından takip etmek olduğuna inandım.