Nasıl Youtuber Olunur?

Nasıl Youtuber Olunur?

Ekim 20, 2020 0


Eğlenceli ve kazançlı bir meslek gibi göründüğünden bu aralar herkes Nasıl Youtuber Olunur? sorusunu soruyor.


YouTube tüm Dünya’da, her ay üç milyar saatten fazla izleniyor. Başka hiçbir web sitesi gerçekten ilgilendiğiniz içeriğe ulaşmayı bu kadar kolaylaştıramıyor. Bakalım Youtuber olmak da YouTube videoları izlemek kadar kolay mı?

YouTuber Kimdir?


YouTuber kelimesi YouTube için içerik oluşturanları ifade ediyor. Aslında YouTuber olmak için illa ki video çekmeniz gerekmiyor: Video oluşturmadan Youtube’dan para kazanmanın yolu; çok popüler ve trend videoları kanalınızda yayınlamak.


YouTuber olmak için herhangi bir eğitim gerekmiyor. “Nasıl YouTuber Olunur?” konulu videoları izleyerek ya da ilgili online kurslara katılarak başarılı olmak için nelere ihtiyacınız olduğunu araştırabilirsiniz.


Ayrıca yaratıcılık, disiplin, daha büyük kanallarla işbirliği, yenilikleri takip etmek, samimiyet ve tutku bir Youtuber’ı yıldız yapmada büyük etkiye sahip.


YouTuber olmanın iyi ve kaliteli içerikler üretmek için gerekli ekipmanları satın almak dışında da bir maliyeti yok.


Şimdi Youtuber olmak için ne yapmanız gerek her bir detaya değinelim:

Bir Niş Seçmek


YouTube’a dalmadan önce yapmanız gereken ilk şey bir nişe karar vermek. Hangi sektöre odaklanacağınıza dair net bir fikriniz olmalı. Çok fazla konuyu ele almaya çalışmak önerilmiyor. Niş nedir? adlı yazımdan bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.


Belirli nişlerde tutarlı bir şekilde içerik üretmek, içeriğinizle ilgilenen izleyicileri çekmeyi kolaylaştırıyor. İlgi ve uzmanlık alanınıza göre bir iki tane niş belirlemek güçlü bir başlangıç ​​yapmanızı ve ilgili bir kitleyi çekmenizi sağlıyor.

Bir fitness YouTuber’ı egzersizler ve sağlıklı beslenme hakkında içerikler oluşturabilir.


YouTube’daki en popüler kategorilerden bazıları oyun, seyahat, sağlık ve fitness, spor, müzik, güzellik, bilim, yemek ve çocuklara yönelik oyuncak videoları.


Belirli nişlerde 100 bin kadar abone oluşturduktan sonra isterseniz nişinizi çeşitlendirerek hedef kitle tabanınızı daha da genişletebilirsiniz. Örneğin sağlık ve fitness ile başlayıp moda, seyahat ve güzellik üzerine videolar çekebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirlemek


Tıpkı bir reklam kampanyası yürütüyor gibi, içeriğinizin en çok hangi demografik gruba uygun olacağını düşünmeniz gerekiyor. Kararınızı verirken yaş, cinsiyet ve meslek gibi faktörleri dikkate almalısınız. Genellikle en çok önerilen sizinle aynı yaş ve cinsiyette olanları hedeflemeniz.


Kitlenizle düzenli olarak anket yapmak ve YouTube’un canlı yayın özelliği sayesinde takipçilerinizin sorularını yanıtlamak; hedef kitlenizi daha iyi anlamanızı sağlıyor. Bu da ilgilerini canlı tutacak şekilde kanalınızı yönetmeniz için önemli.

Kanalınızın Hedefi


Bilgilendirici videolar ve Nasıl yapılır? videoları çekerek insanlara yardım etmeyi ya da sadece eğlendirici videolarla devam etmeyi seçebilirsiniz. Örneğin, kanal hedefiniz “Bir yıl içinde 200 kişinin pratik ipuçlarıyla kilo vermesine yardımcı olmak” olabilir.


Ürün özelliklerini incelemeye dayanan kutudan çıkarma videoları çekebilir, hedef kitlenizin satın almak istedikleri ürünler hakkında gerçekçi, tarafsız fikirlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.


Sadece şöhret ve para kazanmak için de YouTuber olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yine de hedef kitlenize değer katabilecek içerikler sağladığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde, takipçilerinizi artırmanız ve YouTube kanalınızdan para kazanmanız kolay olmaz.

Video Fikirleri


Başarılı bir YouTuber olma konusunda ciddiyseniz, kanalınızı oluşturmaya başlamadan önce hangi videoları çekeceğinizi listelemelisiniz. Bu liste, iyi araştırılmış, üzerinde düşünülmüş ve arka arkaya çekebileceğiniz en az 40 tane video fikrini içerse iyi olur!


Nişinizdeki diğer YouTuber’ların oluşturduğu içerikleri inceleyin, binlerce YouTuber’dan farklı işlere imza atabilmeniz için “Benzer konuda ama daha iyi bir şey çekebilir miyim?” sorusuna cevabınız “evet” ise o konuyu listenize alın. Sağlam bir video formatı için de gereken detayları listenize eklemeye çalışın.


Hedef kitlenizin zorlandığı noktaları ve ilgi alanlarını düşünmeniz de video fikirleri bulurken işinize yarayacaktır. Aslında sürekli olarak kitlenize değer katmanın yollarını aradığınız sürece doğru yolda olduğunuzu bilmelisiniz.


Ayrıca, yaptığınız şeye gerçek bir tutku duymadan gerçekten ilgi çekici bir video oluşturmanızın kolay olmayabileceği de bir gerçek. Çünkü tutku bulaşıcıdır. Gerçekten hevesli olduğunuz bir konuya dayalı bir YouTube kanalı oluşturmayı seçerseniz, video fikirleri arama konusunda çok fazla düşünmenize gerek kalmayacaktır.

İçerik Planı


Abonelerinize planlanan tarihlerde yeni videolar sunmaya çalışmak daha organize çalışmanızı sağlar. Bu nedenle, uyabileceğiniz bir yayın planına karar vermeniz önemli. Günlük video yüklemek, yeni bir izleyici kitlesi çekmek için etkili bir yol olabilir ancak tek kişilik bir ekip için bunaltıcı da olabilir.


Perşembe ve Cuma günleri, YouTube’da video yayınlamak için en iyi günler olarak kabul edilir. Video yüklemeyi her Pazar 9:00 gibi belirli bir rutine de bindirebilirsiniz. Haftalık bir programla başlamak ve zamanla sıklığı artırmaya çalışmak örneğin, haftalık programınızı korurken iki haftada bir; iki video yayınlamak da tercih edilebilir.


Bir video biraz başarılı olursa, bunu bir video dizisine dönüştürmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca, bir sonraki videonuzun yayın tarihini ve konusunu, son videonuzun açıklamasında veya videonun kendisinde belirtmenizde yarar var.

Ekipman


YouTuber olmak için gereken ekipmanlar; kamera, harici mikrofon, tripod, makul hız ve özelliklere sahip bir bilgisayar ve bir video düzenleme yazılımı. Kullandığınız ekipman, ürettiğiniz içeriğin kalitesini etkileyecektir ancak isterseniz akıllı telefonunuzla da YouTuber olabilirsiniz. YouTube’da asıl önemli olan içeriğinizin ne kadar yaratıcı olduğu ve trafik çekme potansiyeli.

Ses kaliteniz genel video kalitenizi önemli ölçüde etkileyeceği için kaliteli bir mikrofona yatırım yapmanızı da öneririm.


Kamera için Canon, Sony, GoPro, Panasonic ve Olympus gibi markalar YouTuber’lar arasında popüler. Gelişmiş kameralı bir telefon kullanıyorsanız, kamera almak yerine akıllı telefonunuzla başlayabilirsiniz. Telefon kameraları bazı videolar için yeterli olabilir, ancak üst düzey bir vlog kamerasının yeteneklerini elbette ki sunamazlar. Video çekmeniz gereken minimum video kalitesi HD (1080p) ve 4K olmalı.


Hareket halindeyken, görüntü sabitleme özelliğine sahip kameralar vlog çekimleriniz için uygun olacaktır. Ancak daha yüksek kalite için aynasız veya DSLR (dijital single-lens reflex) denen Dijital Tek Lensli Refleks kameralar daha uygun olabilir. DSLR kameralar sağlamdır ve daha uzun pil ömrüne sahiptir.


MiniTool MovieMaker, Adobe Premiere Elements 18, Windows Movie Maker, iMovie, Filmora ve Corel VideoStudio gibi video düzenleme yazılımlarını da araştırmanızda yarar var.


YouTube Kanalınızı Oluşturmak


Benzersiz ve akılda kalıcı bir kanal adı seçerek ya da kendi adınızı kullanarak kanalınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.


“Hakkında” bölümünüzde, kanalınızın neyle ilgili olduğunu iyice açıkladığınızdan emin olun. Burada metni kısa paragraflara bölerek okunabilirliğe dikkat edin.


Açıklamaya bazı anahtar kelimeleri doğal bir şekilde dahil ederseniz söz konusu anahtar kelimeleri arayanların sizi bulmalarını kolaylaştırırsınız.


Kanalınızın izleyici üzerinde iyi bir izlenim bırakması için kanal resminiz önemli bir rol oynar. Bir kanal simgesi ve görsel olarak uyumlu bir başlık oluşturmak için bir grafik tasarımcıdan yardım alabilir ya da Snappa gibi araçlarla kendiniz tasarlayabilirsiniz. İnsanların sizi anında tanıyabilmesi için kanalınız için oluşturduğunuz simgeyi kanalınızın sosyal medya profillerinde de kullanmalısınız.

İlk VideoHedef kitlenizin dikkatini anında çekebilecek bir video seçseniz de ilk videonuz en mükemmel videonuz olmayabilir.


Gelecek vadeden her YouTuber, insanların tepkilerine bakmalı, neyi sevdiklerini ve nelerden şikayet ettiklerini anlamaya çalışmalıdır. Geribildirimleri, sonraki videolarını iyileştirmek için dikkate almalıdır.


Bir video içindeki müzik, izleyicilerinizin nasıl hissetmesini istediğinize yardımcı olabilir. Bu konuda YouTube’un videonuzu engellememesi için telif hakkıyla korunmayan müzikleri kullandığınızdan emin olun.

Yorumlar


Tüm yorumlara uygun şekilde, kibar yanıtlar vermeye çalışın. Olumlu yorumları beğenip teşekkür edin, neleri iyileştirebileceğinizi belirten olumsuz yorumları dikkate alın.


Videolarınızın sonunda hayranlarınıza düşüncelerini sorabilirsiniz. Yorumlara katılımı artırabilirseniz YouTube algoritmaları videonuzun daha fazla görüntülenmesini sağlayabilir.

Kanalınızı Tanıtmak


Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn ve Pinterest. Bu kanallardan bazılarında önemli sayıda takipçiniz varsa, Youtuber olma yolculuğunuza avantajlı başlayabilirsiniz.


Profillerinizin biyografilerine YouTube kanalınızın bağlantılarını ekleyin ve yayına girecek videolar için teaser klipler yayınlayarak trafik kazanmaya çalışın. Bütçeniz uygunsa, sosyal medya reklamları tanıtım için harikalar yaratabilir.

Analizler


Güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğuna dair fikir edinmek için YouTube Analytics’i (YouTube İçerik Stüdyosu > analiz) kullanabilir, izlenme süresi, kitleyi elde tutma, trafik kaynakları, oynatma konumları, cihazlar ve demografi gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Analizin “mutlak kitleyi elde tutma” bölümü, insanların videonuzun tam olarak hangi kısımlarını en çok izlediğini görmenize olanak tanır.

SEO


Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, içeriğin daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize edildiği yöntemleri ifade eder. Kapsamlı anlatım için SEO Nedir? yazıma göz atmanızı öneririm.


Kanalınızı, videolarınızı ve oynatma listelerinizi doğru şekilde optimize ederseniz, YouTube’da bulunma şansınız çok daha yüksek olacaktır.


YouTube’daki arama sıralama algoritması, içeriğinizin, başlıklarınızın ve video açıklamanızın bir izleyicinin arama amacına ne kadar uygun olduğunu hesaplar ve içeriğiniz alakalı değilse sıralamaya giremez.


İçeriğinizin kalitesi elbette ki önemlidir, videonuz çok sayıda beğeni, paylaşım ve yorum alırsa, doğal olarak daha görünür hale gelecektir.


SEO adına yapmanız gereken ilk şey, anahtar kelime araştırmasına başlamaktır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de arama çubuğuna bir şey yazdığınızda YouTube’un önerdiği arama terimlerine göz atmak. Bu size insanların aradığı popüler terimler hakkında bir fikir verir. Daha derinlemesine fikirler edinmek için Ahrefs, SEMrush veya Moz gibi SEO araçlarını kullanabilirsiniz.


Bildiğiniz gibi Google belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarına videoları da ekliyor. Google ve YouTube arama sonuçlarında ilk sıraları kapmak paraya dönüşecek trafiği kapmak demektir.


Hazırlamayı düşündüğünüz içerik için uygun bir anahtar kelime bulduğunuzda, bunu videonuzun başlığına ve açıklamasına eklediğinizden emin olun. Açıklamanız 200-300 kelime uzunluğunda olmalı ve anahtar kelimenizi yaklaşık 3-4 defa eklemelisiniz. Anahtar kelimenizi videonuzun başlığının en başında kullanmak da işe yarayacaktır.


Uzun, ilgi çekici videolar, YouTube’un izleyicileri mümkün olduğu kadar uzun süre platformda tutmak istemesi nedeniyle, YouTube aramalarında daha iyi performans gösterme eğiliminde.

Trendleri Takip Etmek


İyi bir YouTuber, işler iyi gittiğinde de araştırmalara ve nelerin trend olduğuna bakmaya devam eder. En yeni videoların neler olduğunu görmek için YouTube’un “Trendler” bölümünden yararlanabilirsiniz.


Trend videolar, aldıkları görüntülenmeler, görüntüleme sayısındaki artış oranı, görüntülemelerin kaynağı ve videonun yaşına göre seçiliyor. Nişinizle alakası olabilecek trend videolardaki anahtar kelimelere dikkat edip bu anahtar kelimelerle ilgili içerik oluşturabilirsiniz.

YouTube Kanalından Para Kazanmak


Youtube, internetten para kazanmanın en güvenilir yollarından biri. İlginç olansa çocukların dahi YouTube’la zengin olabileceği. Bundan birkaç yıl önce sadece yedi yaşında olan ve oyuncak incelemeleri üzerine videolar çeken Ryan isimli bir çocuğun YouTube kanalının 25 milyardan fazla görüntüleme kaydettiğini biliyor musunuz? Ryan, 2018’de 22 milyon doların üzerinde para kazandı.


Şu an 9 yaşında olan Ryan, 23,3 milyondan fazla aboneye sahip ve kazandığı para 26 milyon doların üzerinde. 2020’deki diğer zengin YouTuber’ları merak ediyorsanız, küçük bir liste sunabilirim:

  • Jake Paul, 19.7 milyon abone, 11.5 milyon dolar
  • Markiplier, 25,7 milyon abone, 13 milyon dolar
  • Logan Paul, 20,1 milyon abone, 14,5 milyon dolar
  • VanossGaming, 24 milyon abone, 15,5 milyon dolar
  • PewDiePie, 102 milyon abone, 15,5 milyon dolar

Para kazanmaya başlamak için YouTube iş ortağı programına başvurmalısınız. Bu programa uygunluk, YouTube’da son 12 ayda 4000 saat izlenmiş olmak ve en az 1000 abonenizin olmasını gerektiriyor.


Sonrasında reklamlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca satış ortaklığı anlaşmalarından, sponsorlu videolardan ve aboneliklerden de gelir elde edebilirsiniz.


Peki Youtube nasıl para gönderiyor? YouTube, kanalınızda yayınlanan reklamlar için AdSense hesabınızdan paranızı yolluyor. İlk 10 dolarınızı kazandıktan sonra adresinizi Google ile doğrulamanız gerekebiliyor.

Son Söz


Nişinizde uzmanlaşmanız, cazip bir profil oluşturmanız, tanıtımlar yapmanız, bilgilendirici ve eğlendirici yüksek kalitede içerikler oluşturmanız, SEO taktiklerini öğrenmeniz ve ünlü YouTuber’larla işbirliği yapmanız; iyi bir Youtuber olmak için fark yaratacaktır.

Nasıl YouTuber olunur? sorusunu yanıtlarken yolculuğunuzun başında atmanız gereken adımları ve ilerledikçe dikkat etmeniz gereken detayları açıklamaya çalıştım. İşinize yaraması dileklerimle…