Niş Nedir? Nasıl Seçilir?

Niş Nedir? Nasıl Seçilir?

Ekim 16, 2020 0


“Niş Nedir? Blog açmak isteyenler için neden önemli? Nasıl Seçilmeli? Bir blog daha genel konularla, daha fazla insana hitap ederek daha fazla trafik getiremez mi?” Tüm bu sorular, blog açmadan önce yanıtlarına ulaştığınızda çok daha bilinçli adımlar atmanızı sağlayacak sorular.


Nişin tanımıyla başlayalım; niş aslında bazı eşyaları koymaya yarayan duvardaki girinti anlamına gelir. Ancak son yıllarda; küçük, özel, kendine has özellikleri olan kitleler ya da konular için kullanılıyor.


Bir blog için niş, belirli bir hedef kitleye yönelik belirli içeriğe sahip olmak anlamına geliyor. Basitçe ifade edersek, bloğunuzun “hakkında içerikler oluşturacağınız ana konusu”; bloğunuzun nişi oluyor.

Blog Açarken Niş Neden Önemli?


Net ve tanımlanabilir bir nişe sahip olmak, oluşturduğunuz içerikle ilgilenen ve bloğunuza defalarca gelecek tutkulu kitleyi oluşturmanın anahtarlarından biri.


Bir nişe yönelmeden herkese hitap eden bir blog açmayı düşünüyorsanız okuyucularınızın kişisel olarak sevdiğiniz tüm konularla ilgileneceğini garanti edemezsiniz. Bu şekilde bir kitle oluşturmak çok daha zordur. Ancak bir konuya sadık kalırsanız, gönderilerinizden biriyle ilgilenen kişilerin diğer tüm içeriğinizle de ilgilenme olasılığı yüksek olacaktır.


Sadece seyahat gibi genel bir konuda bir blog açmak isterseniz “seyahat” hakkında blog yazan binlerce rakiple başbaşa kalırsınız. Ancak bunun yerine, “Evcil Hayvanla Seyahat Etmek” veya “Köy Seyahatleri” gibi bir niş seçerseniz, bloğunuzun fark edilme ve arama sonuçlarında görünme şansı daha artacaktır.


Bir nişle bloğunuzun ön plana çıkmasını sağlamak ve o nişte uzmanlığınızı kanıtlamak çok daha kolay olur (bloğunuz için uzman olmadığınız bir konuyu niş olarak seçebilirsiniz, sürekli araştırıp yazdığınızda o konudaki uzmanlığınız artacaktır).


Nişinizle ilgilenenlerin o alanda gelişmekle ilgilenmesi son derece doğal olduğundan bir nişe odaklanmak para kazanma şansınızı artıracaktır. Çünkü hedef kitleniz o nişe dair para kazanma stratejilerinizin (satış ortaklığı, e-kitap satışı, reklamlar, online kurslarınız vs) işe yaraması için en uygun kitle olarak hazırdır.


Ayrıca bloğunuz için bir niş belirlemek, odaklandığınız alana yönelik içerikler oluşturmanız için bir çerçeve görevi de görecektir.

Niş Nasıl Seçilir?


Bir blog için niş seçmek, bir bloğu oluşturmanın en zor adımlarından biri.
Niş seçmek, bir bloğu oluşturmanın en zor adımlarından biridir.

Başarılı bir bloğa sahip olmak için nişinizi sevdiğiniz bir konudan seçmeniz önemli ancak aynı zamanda kârlı bir niş seçmeniz de önemli. Blog için niş belirlemek amacıyla aşağıdaki adımları takip etmenizde yarar var:

 1. Nişinizi belirlerken kategori bazında genelden özele doğru inin. Örneğin, sporla ilgili bir blog için sporun hangi dalında ve o dalın hangi kategorisinde yazacağınızı belirlemek işe yarayacaktır:

  spor > voleybol > kadın voleybol ligi

  Blog adı seçerken; ana ve alt kategoriyi yani bu örneğe göre sporu ve voleybolu içermesi, asıl nişi yani en alt kategoriyi içermesinden daha çok önerilir.


 2. En popüler, en kârlı blog nişlerini araştırıp aralarında sizi en çok heyecanlandıranlar ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz konuları listeleyin.


  Okuyucularınız orijinal ve cazip bulacağı, tekrar gelmek isteyeceği bir bloğunuzun olması için ilginizi çeken bir niş bulmanız önemli. Böylece yazmaktan sıkılmayacağınız yazılar hem sizi hem misafirlerinizi eğlendirecektir.


  Eğer bilgi sahibi olmadığınız bir konuya odaklandıysanız, o konuda yeteri kadar tutkulu olduğunuzdan emin olun. Seçmeyi düşündüğünüz nişe dair anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak ve benzer bloglara bakarak ilk etapta yazmanız gereken 10-15 konuyu belirleyin. Bu konularda araştırmalar yapmaya, yazmaya hevesli misiniz?


 3. Nişinizdeki blogların içeriklerini, okuyucu yorumlarını, aylık trafiğini, kazancını araştırın. Seçmeyi düşündüğünüz nişle ilgili anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerine bakın. Bunun için Google Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMRush ve Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz. Arama hacmini analiz etmek, hedef kitlenizin boyutunu ölçmenin iyi bir yolu. Çünkü yeterli arama hacmi olmayan bir nişle trafik çekmekte zorlanabilirsiniz. Nişinizin ayda en az 5-10 bin aramaya sahip olması önerilir.


 4. Seçmeyi düşündüğünüz nişin hedef kitlesini tanımaya çalışın, onların sorularını ve çözmek istedikleri sorunları öğrenmelisiniz. Bloğunuzda onların ilginç bulacağı şeylerden bahsedebilir misiniz? Kitlenizin hayatını kolaylaştıracak, bu nişe dair yaşadıkları sorunları çözebilecek şeyleri öğretebilir misiniz? Unutmayın nişinizde başarılı olmanın en kolay yolu okuyuculara istediklerini vermektir.

2020’nin En Kârlı Blog Nişleri


Bir bloğu kazanca dönüştürmek için kesin bir formül olmasa da gerçek sorunları çözebilen ve okuyuculara katkısı olan, bir değer sunabilen blogların kâr edebileceğini söyleyebiliriz.


2020’nin kârlı blog nişleri; kişisel finans, dijital pazarlama, yemek, yaşam tarzı, annelik ve seyahat. Bunların dışında; güzellik, moda, haber, politika, teknoloji, fitness, müzik, film, eğlence ve sağlık alanlarını da tercih edebilirsiniz.

İlham alabileceğiniz daha geniş bir liste arıyorsanız Trafik Çeken Blog Konuları adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Son Söz


Niş nedir? sorusunu blog açmadan önce sorabilenler, rakiplerini azaltmanın yolunu en baştan bulanlardır. Bir nişe odaklanarak yola çıkıyorsanız nişinizle alakalı anahtar kelimeler için arama motorlarında üst sıralara yaklaşmanız kolaylaşacaktır.