WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

Eylül 17, 2020 0

Web sitesi sahibi olmaya çalışanların en sık sorduğu sorulardan biri WordPress Nedir? WordPress, web sitenize içerik eklemenize, sitenizin tasarımını ve işlevselliğini yönetmenize olanak tanıyan bir site oluşturucu. Bu tür platformlara içerik yönetim sistemi anlamına gelen Content Management System (CMS) deniyor.


Herhangi bir içerik yönetim sistemi kullanmadan bir web sitesi oluşturmak ve yayına almak mümkün olmadığından, domain (sitenizin adresi) ve hosting (sitenizin içeriğinin bir sunucuda depolanarak yayınlanması) dışında hangi içerik yönetim sistemini kullanacağınıza da karar vermeniz gerekiyor.

WordPress, site oluşturucular arasında açık ara en popüler olanı çünkü uzun süredir var olan kullanımı en kolay içerik yönetim sistemi.Bloglar, kişisel web siteleri, kurumsal siteler, e-ticaret siteleri, resmi siteler, forumlar ve haber siteleri gibi aklınıza gelen her tür site WordPress kullanarak oluşturulabiliyor.


Ayrıca WordPress; sitenizin tam olarak istediğiniz gibi görünmesine yardımcı olacak tonlarca tema ve eklentiyle kodlama bilmeden, sitenizin tasarımını yapmanıza olanak tanıyor.

WordPress’in popüler olmasının en büyük artısı, ihtiyaç duyduğunuzda forumlar aracılığıyla WordPress kullanan milyonlarca web sitesi sahibinden yardım almak!WordPress’in bu kadar popüler olması Shopify, Joomla, Drupal, Wix gibi diğer içerik yönetim sistemlerinin WordPress’in tahtını sallaması ve aradaki farkı kapatmasını zorlaştırıyor. Çünkü tüm web sitelerinin % 38.4’ü WordPress kullanıyor. WordPress’ten sonra en çok kullanılan CMS; %2.9 ile Shopify, üçüncü sırada ise %2.3 ile Joomla var. Bu veriler 2020 Eylül ayına ait (W3Techs).

Kullanım oranı birinciye oranla çok düşük olsa da ikincilik uzun süredir Joomla’daydı. Ancak pandemide bir çok işletmenin e-ticarete yönelmesi online satış siteleri oluşturmak için tasarlanan Shopify’ın ikinciliği kapmasını sağladı.


WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar


Beyaz Saray, Microsoft, Walt Disney ve Toyota; WordPress’i tercih eden milyonlar arasında.


Hızlıca web sitesi sahibi olmanızı ve web sitenizi yönetmenizi sağlayan bu iki platformun da amacı işinizi kolaylaştırmak ancak WordPress.com ile yola devam etmeyi seçerseniz bazı kısıtlamalar söz konusu.


WordPress.com aslında kar amacı gütmeyen bir işletme. WordPress.com ile ücretsiz websiteniz olabilir ancak sitenizin adresi sitenizinadı.wordpress.com şeklinde WordPress.com’un bir alt alan adı olarak görünür. Yani domain ve hosting için ödeme yapmazsınız ama sitenizinadresi.com gibi daha profesyonel bir adrese, ücretsiz olarak sahip olamazsınız. Ayrıca sitenizin içeriği için depolama alanınız sınırlıdır ve WordPress.com sitenizde reklamlar görüntüleme hakkını sahiptir.


Dilerseniz WordPress.com’da aylık 13 $ ile 125 $ arasında değişen planlardan birini seçerek sitenizinadresi.com gibi bir alan adı alabilir, reklamları kaldırabilirsiniz. Ancak yine de WordPress.org’un vadettiği özgürlüğe ulaşamazsınız.


Peki WordPress.org ile ne yapabilirsiniz?


Bazı CMS’ler (içerik yönetim sistemleri) ücretlidir. WordPress.org, % 100 size ait bir web sitesi oluşturmanız için kullanabileceğiniz açık kaynaklı WordPress yazılımını ücretsiz sunar. Çoğu hosting firması, birkaç tıklama yaparak WordPress.org’un sunduğu bu yazılımı kullanmaya başlamanızı kolaylaştırır. Yani dilediğiniz hosting firmasından alan adı ve hosting hizmeti satın alarak WordPress yazılımını kullanabilirsiniz.


Sonuç olarak WordPress.org siteniz üzerinde tam kontrole sahip olmanız anlamına gelir. İstediğiniz WordPress temalarını ve eklentilerini kurmakta özgürsünüzdür.


WordPress ile Site Oluşturmanın Maliyeti Ne Kadar?


Kişisel web sitesileri, bloglar, freelance çalışanlar hatta küçük işletmeler hosting için yıllık yaklaşık 100 TL, domain için de yıllık yaklaşık 40 TL ödeme yaparak ve WordPress.org’un sayesinde WordPress yazılımı için ücret ödemeyerek web sitesi sahibi olabiliyor.


E-ticaret siteleri ve geniş depolama alanı ile yüksek performans gerektiren web siteleri içinse maliyet biraz daha daha fazla tutuyor.

Özetle; WordPress.org’un sunduğu ücretsiz WordPress yazılımı sitenize içerik eklemenize yarayan bir site oluşturucu. Sitenize ulaşılabilmesi için domain denen bir alan adı yani site adresi ile içeriğinizin depolanması ve yayınlanması için gereken teknolojik alt yapı için de bir hosting paketi almanız gerekir.

Kısaca domain, hosting ve WordPress yazılımı; bir sitenizin olması için ihtiyacınız olan üç şey. Hepsine bir hosting firmasından basit birkaç işlemle, yaklaşık on dakika içinde sahip olabilir ve sitenizi hemen yayına alabilirsiniz. Bu on dakika bile sürmeyecek işlem için tüm detayları ana sayfada paylaştım, işinize yararsa ne mutlu bana:)

Bugün WordPress nedir? Ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını ve WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkları açıklamaya çalıştım. Milyonlarca web sitesi sahibinin güvenini kazanan içerik yönetim sistemi WordPress’in sanal dünyada yolculuğunuza eşlik etmesini isterseniz, en iyi WordPress temaları ve en iyi WordPress eklentileri hakkındaki yazılarıma göz atabilirsiniz.